Zdradliwe pokrywy lodowe
Szczególnym zagrożeniem są miejsca, gdzie pod lodem cały czas przepływa nurt, takie jak rzeki. Równie niebezpieczne są stawy, jeziora, czy zalane wodą wyrobiska. Dzieci, które w pobliżu takich zbiorników nie powinny znajdować się bez opieki osób dorosłych. Pokrywa lodowa pokryta niejednokrotnie śniegiem, jest bardzo zdradliwa, śnieg zasłania np. pęknięcia, pęcherzyki powietrza, czy zamarzniętą roślinność oraz nie pozwala na wstępną, wzrokową ocenę stanu lodu.
Jak postępować w przypadku załamania się lodu?
Jeżeli mimo zagrożenia wejdziesz na zamarznięty zbiornik, musisz wiedzieć, jak postępować w przypadku załamania się lodu. Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, pilnie wróć na ląd. Jeżeli lód załamie się pod tobą, oszczędzaj siły, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wzywaj pomocy.
Apel o bezpieczeństwo
Aby nie doszło do tragedii, apelujemy, aby nie wchodzić za zamarznięte zbiorniki wodne. Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy służb pod numerem 112.
Korzystanie z zamarzniętych zbiorników wodnych jest możliwe
Nie jest objęte żadnym prawnym zakazem. Jednak należy pamiętać, że uprawianie sportów zimowych powinno być zawsze zorganizowaną i nadzorowaną przez ratowników formą rekreacji. Niedopuszczalne jest natomiast impulsywne, nieprzygotowane i często samotne wchodzenie na zamarznięte jeziora, czy rzeki.
Najlepiej korzystać ze sztucznych lodowisk:
Ostrołęka ul. Witosa 1 przy MOSiR,
Płock ul. Stary Rynek przy MOSiR ,
Ciechanów ul. 17 Stycznia 60,
Glinojeck ul. Parkowa 22,
Mława ul. Kopernika 38,
Płońsk ul. Mikołaja Kopernika 3,
Przasnysz ul. Mazowiecka 25,
Pułtusk ul. New Britain 1,
Sierpc ul. Świętokrzyska 26 przy MOSiR