Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Będzie inaczej, będzie stylowo. Metamorfoza parku nad Łydynią

Zabytkowy park, otulony ulicami Strażacką, Farską Górą, 3 Maja i malowniczą rzeką Łydynią, przejdzie niezwykłą odnowę. Miasto podjęło ambitny projekt rewaloryzacji, którego celem jest przywrócenie temu magicznemu zakątkowi zieleni ducha parków krajobrazowych z XIX wieku.

redakcja
2023-11-02 10:42
Odnowiony, ale w starym stylu

Jednym z kluczowych założeń projektu jest wzbogacenie istniejącej roślinności parku. Teraz nad rzeką Łydynią rozkwitną rośliny okrywowe, które zastąpią tradycyjną trawę na nasypie. Spacerowiczom zostaną udostępnione nowe ławki, gdzie będzie można delektować się spokojem i pięknem natury.

A to jeszcze nie wszystko! W parku posadzonych zostanie aż 91 nowych drzew, które wprowadzą niezwykłą różnorodność. Aleja lip uzupełni swoją urodą południową część parku, tworząc magiczny tunel zielonych koron. W północnej części terenu, przy kinie "Łydynia", pojawią się grupy robinii, natomiast w centralnej części parku zachwycą nas jesiony. Aby uprzyjemnić zimowe spacery, zaplanowano także nasadzenia drzew  o ciekawym pokroju i ulistnieniu, takie jak choiny kanadyjskie i buki pospolite.

Nowa roślinność została starannie dobrana, aby zachować cenne perspektywy w parku, w tym widoki na historyczne zabytki, takie jak kościół i dzwonnica. Kolisty klomb zostanie odnowiony i ozdobiony eleganckim układem roślinności z centralnym akcentem, jakim będzie ozdobna kamieniarka na kamiennym postumencie. Wokół niej pojawią się róże odmiany "Chopin" oraz żywopłot. Park zostanie wzbogacony również o kolisty plac, na którym znajduje się pomnik "Ciechana". Tam zagości zimozielony bluszcz, a dla wygody spacerowiczów ustawione zostaną 4 ławki.

W południowej części parku, przy szerokim trawniku od strony ul. 3 Maja, pojawi się układ 5 kolistych klombów hortensji w różnych odmianach oraz urocze liliowce, które z pewnością przyciągną uwagę miłośników przyrody.

Projekt przewiduje także likwidację starych żywopłotów i wybranych grup krzewów, co pozwoli na pełne odnowienie terenów zielonych. Istniejące trawniki zostaną poddane rekultywacji, a w miejscach zacienionych, pod drzewami oraz wzdłuż alei, pojawią się nasadzenia z roślin zimozielonych, które doskonale znoszą duże zacienienie parku. Będzie można podziwiać bluszcz pospolity, winobluszcz o atrakcyjnym przebarwieniu jesiennym, które dodatkowo skryje ogrodzenie w północnej części parku. W parku zagoszczą również mahonie, róże, derenie, trzmieliny, jaśminowce, suchodrzewy, śnieguliczki, bez czarny, tawuły i kaliny. Całkowita liczba nowych roślin cebulowych i bylin wyniesie kilka tysięcy – to prawdziwa orgia barw i zapachów!

Ale to nie koniec! Nowe elementy małej architektury parkowej wzbogacą ciechanowską oazę zieleni. W parku pojawi się 39 uroczych ławek, gdzie można zatrzymać się i odpocząć. Aby umożliwić miłe spędzanie czasu na świeżym powietrzu, przewidziano także 3 stoły piknikowe oraz aż 39 koszy na odpady, które pomogą nam zadbać o czystość naszego parku.

Cały ten projekt rewaloryzacji parku przywróci temu miejscu ducha XIX-wiecznych parków krajobrazowych. To będzie nie tylko piękne miejsce do spacerów, ale także przestrzeń, w której będziemy mogli cieszyć się harmonią natury i spędzać czas w gronie przyjaciół i rodziny. 

UM Ciechanów