Pierwsze próbne badania zostały już przeprowadzone w Żyrardowie i Płocku. Teraz kolej na Ciechanów. W niedzielę, 17 marca, w godzinach od 9:00 do 17:00, pacjenci będą mogli przebadać się w Ciechanowskim Centrum Rehabilitacji SSW w Ciechanowie, przy ul. Okrzei 8. Ten początkowy etap badań zakończy się 24 marca w Bodzanowie, w remizie OSP w Bodzanowie, przy ul. Głowackiego 22. Marszałek Adam Struzik, inicjator przedsięwzięcia, będzie spotykał się z pacjentami. Nie jest wymagane skierowanie ani wcześniejsze umawianie się na badania.
Według map potrzeb zdrowotnych na lata 2022-2026, w województwie mazowieckim w 2022 roku choroby oczu dotknęły blisko 88 tys. pacjentów, z czego 78 tys. wymagało hospitalizacji. Najczęstsze były zaburzenia soczewki, występujące u 38 tys. pacjentów. Znacznie mniej przypadków dotyczyło zaburzeń spojówek (8 tys.) oraz zaburzeń powiek, narządu łzawego i oczodołu (7 tys.). W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej udzielono 822 tys. świadczeń w kategorii chorób oczu i przydatków na Mazowszu.
- Moja idea, wspólnie z samorządem województwa, dotycząca oceny rozpowszechnienia chorób cywilizacyjnych oczu wśród mieszkańców Mazowsza, istnieje od wielu lat. Projekt stworzony we współpracy z Katedrą Okulistyki UKSW jest innowacyjny, ponieważ jest pionierskim przedsięwzięciem w całym województwie oraz obiecuje wiele perspektyw, biorąc pod uwagę brak dokładnych danych epidemiologicznych na temat tych chorób. Będzie opierał się na diagnozowaniu mieszkańców różnych miast Mazowsza przez wyspecjalizowaną kadrę medyczną z Oddziału Okulistyki Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Dane zebrane podczas badań mogą stanowić solidną podstawę do oceny rozpowszechnienia chorób cywilizacyjnych oczu, takich jak jaskra, choroby plamki żółtej związane z wiekiem czy retinopatia cukrzycowa – wyjaśnia prof. Agnieszka Kamińska z Katedry Okulistyki UKSW Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Dla osób zagrożonych utratą wzroku lub poszukujących pomocy dla siebie lub swoich bliskich utworzono infolinię. Kontakt pod numerem telefonu 602 63 44 00. Infolinia działa w poniedziałki w godzinach 16:00–21:00 oraz w piątki w godzinach 8:00–13:00. Za jej prowadzenie odpowiada partner projektu, Retina AMD Polska. Retina to stowarzyszenie, którego celem jest ochrona Polaków przed utratą wzroku. Od 25 lat gromadzi i upowszechnia wiedzę na temat schorzeń siatkówki i plamki żółtej – przyczyn, przebiegu chorób oraz możliwości leczenia i rehabilitacji.