Ciechanów pozyskał 6 mln zł na magazyny energii
Miasto Ciechanów zdobyło prawie 6 milionów złotych unijnego dofinansowania na budowę i montaż magazynów energii elektrycznej. Inwestycja obejmie budynki mieszkalne i użyteczności publicznej na terenie miasta, a jej celem jest maksymalizacja autokonsumpcji energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii (OZE). To kolejny krok Ciechanowa w stronę ekologicznych i oszczędnych rozwiązań energetycznych.
Nowoczesne rozwiązania dla mieszkańców i szkół
Magazyny energii zostaną zamontowane w 8 obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły podstawowe i przedszkola, oraz w 162 budynkach jednorodzinnych. Mieszkańcy Ciechanowa, którzy zgłosili się do programu w lutym i marcu 2024 roku, będą korzystać z tej innowacyjnej technologii, która pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie energii słonecznej.
– Obiecałem mieszkańcom 100 mln zł dla Ciechanowa z budżetu Unii Europejskiej w obecnej perspektywie finansowej i jestem przekonany, że uda nam się ten cel zrealizować. Dzięki pozyskanemu właśnie dofinansowaniu instalacja magazynów energii będzie opłacalna i da bardzo szybki zwrot w postaci oszczędności. Obecne regulacje prawne są niekorzystne dla osób, które mają panele fotowoltaiczne i wytwarzają odnawialną energię, bo kiedy jej na bieżąco nie zużywają to trafia ona do sieci. Dzięki magazynom energii to się zmieni. Zyskają mieszkańcy, zyska miasto, zyska środowisko – mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.
Inwestycja przyniesie realne oszczędności
Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 7 milionów złotych, z czego niemal 6 milionów złotych pochodzi z Funduszy Europejskich dla Mazowsza. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy oraz instytucje publiczne będą mogli korzystać z energii wytwarzanej z paneli fotowoltaicznych w znacznie większym stopniu, redukując koszty energii i wpływając pozytywnie na środowisko.
– Wniosek Miasta Ciechanów został najwyżej oceniony spośród wszystkich, które wpłynęły na to działanie. Gratuluję władzom miasta konsekwencji w inwestycjach w zieloną energię. W poprzedniej perspektywie unijnej ciechanowski ratusz z funduszy UE instalował mieszkańcom oraz na swoich budynkach panele fotowoltaiczne, a z obecnego okresu programowania dołoży do tego magazyny energii. W efekcie to niższe koszty bieżące i więcej pieniędzy w kieszeni na inne potrzeby – mówi Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.