Ciechanów, Pułtusk, Płońsk, Sierpc, Glinojeck, Baboszewo, Załuski i Czernikowo to samorządy, które utworzyły SIM Północne Mazowsze sp. z o. o. Siedziba spółki będzie mieściła się w Ciechanowie przy ul. Warszawskiej 10. Celem nowego podmiotu jest budowa niskoczynszowych lokali na terenie wszystkich ośmiu gmin. W ramach SIM Północne Mazowsze powstanie ponad 1000 mieszkań na wynajem, w tym około 500 na terenie Ciechanowa. Samorządy oraz Krajowy Zasób Nieruchomości będą przekazywały do spółki aportem nieruchomości, na których powstaną budynki wielorodzinne. Miasto Ciechanów już rozpoczęło procedurę aportu działek o powierzchni ponad 6 ha - informuje ciechanowski ratusz.
Działalność spółki oraz planowane inwestycje mają zapewniony stabilny i szeroki wachlarz instrumentów finansowych, który pozwoli gminom i miastom na sprawną realizację projektów mieszkaniowych. Kapitał zakładowy spółki wynosi 24 mln zł. Dodatkowo każda gmina przystępująca do SIM Północne Mazowsze będzie mogła otrzymać bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Do dyspozycji jest także bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) dla gmin na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji.
Pierwszym krokiem do utworzenia SIM Północne Mazowsze była inicjatywa prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego, w wyniku której w sierpniu tego roku podpisane zostało porozumienie o współpracy pięciu samorządów. Ostatecznie liczba uczestników projektu powiększyła się do ośmiu.
- Koszty kredytów hipotecznych gwałtownie rosną w wyniku podnoszenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a w związku z tym coraz mniej osób jest w stanie powziąć tak duże i długoterminowe zobowiązanie. Dziś materializujemy tworzenie spółki, której działalność umożliwi budowę mieszkań z atrakcyjnym rynkowo czynszem. Pracowaliśmy nad tym projektem wspólnie z innymi samorządami przez ostatnich kilka miesięcy. Formalności są już za nami, a przed nową spółką duże wyzwania inwestycyjne - powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.
Gminy, które przystąpiły do SIM będą mogły skorzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego posłużą sfinansowaniu części lub całości wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Każda z gmin otrzymała wsparcie (na założenie/przystąpienie do spółki SIM) kwotę do 3 milionów złotych.