Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
poniedziałek, 25 sierpnia 2025 10:31
Reklama Mazowiecka Izba Gospodarcza - CZD Ciechanów

Zaprojektował ciechanowską wieżę ciśnień, został patronem nowego ronda

Jerzy Michał Bogusławski został patronem nowego ronda przy ulicy Granicznej w Ciechanowie. To projektant ciechanowskiej wieży ciśnień.
Zaprojektował ciechanowską wieżę ciśnień, został patronem nowego ronda

Źródło: fot. / na podstawie UM Ciechanów

Jak informuje ciechanowski ratusz, Jerzy Michał Bogusławski przyczynił się do rozbudowy sieci wodociągowej w Ciechanowie dzięki wykonanemu w latach 70-tych projektowi wieży ciśnień. Po latach, pomimo wyłączenia wieży z funkcjonowania, ten charakterystyczny i cenny obiekt techniki stał się zabytkiem docenianym nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Od ukończenia w 2018 r. rewitalizacji, na którą miasto pozyskało środki unijne, wieża pełni nową funkcję, przyciągając turystów do wybudowanego przy niej Parku Nauki Torus.

Pamięć o J. M. Bogusławskim upamiętniono poprzez nadanie nazwy rondu przy skrzyżowaniu ul. Stefana Czarnieckiego i Granicznej. Położone w sąsiedztwie Parku Nauki Torus rondo wybudowano w ubiegłym roku, w trakcie jednej z największych inwestycji drogowych miasta w tym obszarze Ciechanowa.

Urodzony w 1925 r. projektant ciechanowskiej wieży ciśnień pochodził z rodziny warszawskiej inteligencji. Podczas II Wojny Światowej, jak wielu młodych ludzi, brał udział w działaniach konspiracyjnych i partyzanckich. We wrześniu 1939 roku działał jako goniec Szpitala Ujazdowskiego. Wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie do Narodowych Sił Zbrojnych, walcząc w oddziale „Cichego” na Lubelszczyźnie. Po wojnie pracował nad odbudową zrujnowanej Warszawy. Został odznaczony Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego oraz Krzyżem Partyzanckim.

Zmarł w Warszawie 12 lipca 2018 roku. Został pochowany w grobie rodzinnym na warszawskich Powązkach.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze