Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
Reklama

Ponad 200 małych artystów na scenie. W Ciechanowie zdrowie promują muzyką

Ponad 200 wykonawców, 33 autorskie utwory i scena hali CLKS Mazovia wypełniona energią - tak zapowiada się 22 edycja powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. To wydarzenie, które udowadnia, że o profilaktyce i higienie można opowiadać bez nudy, a dziecięca kreatywność w pisaniu tekstów potrafi zaskoczyć nawet profesjonalnych muzyków.
Ponad 200 małych artystów na scenie. W Ciechanowie zdrowie promują muzyką
Autor: Michał Szczyglak Źródło: Radio Rekord Mazowsze

Wywiad audio o zdrowiu i festiwalu w Ciechanowie

Nagranie z udziałem przedstawicielek Sanepidu w Ciechanowie - Arletą Kamińską i Izabelą Bartkowską na temat festiwalu piosenki o zdrowiu

Kliknij aby odtworzyć

Nie tylko piosenka, czyli co działo się w Sanepidzie

Zanim młodzi artyści wejdą na scenę, ciechanowski Sanepid otworzył swoje drzwi dla mieszkańców. Przez dwa dni placówkę odwiedziło blisko 500 osób. To nie była zwykła wizyta w urzędzie - goście mogli zajrzeć do laboratoriów i na własne oczy zobaczyć, co kryje się na przedmiotach codziennego użytku.

Największe poruszenie wywołały bakterie wyhodowane z telefonu komórkowego, klamek oraz poręczy. Dzieci, które często nie rozstają się ze smartfonami, z niedowierzaniem oglądały pod mikroskopem to, co zostaje na ekranach. Kolejną atrakcją była "czarodziejska lampa" UV. Dzięki specjalnemu płynowi fluorescencyjnemu każdy mógł sprawdzić, czy potrafi dokładnie umyć ręce. Okazało się, że technika mycia dłoni wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Myślę, że czujemy, że cel został osiągnięty. Każdy z uśmiechem na twarzy opuszczał naszą stację i wchodził do niej też z uśmiechem, więc to świadczy o tym, że nie taki diabeł straszny - podsumowuje Arleta Kamińska, kierownik sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia.

Festiwal z tradycjami

Już 28 kwietnia o godzinie 10:00 w hali CLKS Mazovia w Ciechanowie rozpocznie się muzyczna część edukacyjnej i muzycznej uczty. Festiwal Piosenki o Zdrowiu to w naszym województwie tradycja trwająca od 33 lat, a w samym powiecie ciechanowskim od 22 lat. Zainteresowanie jest tak duże, że frekwencja regularnie przerasta oczekiwania organizatorów.

W tegorocznej edycji weźmie udział 10 przedszkoli oraz 16 szkół podstawowych. Zasady są proste, ale wymagające: dzieci wraz z opiekunami wybierają znany podkład muzyczny, do którego muszą napisać własny, autentyczny tekst dotyczący zdrowego stylu życia. Tematyka jest szeroka - od zdrowego żywienia, przez aktywność fizyczną, aż po profilaktykę uzależnień i higienę cyfrową, czyli unikanie nadmiaru światła niebieskiego z ekranów.

Impreza łączy atmosferę zabawy z popularyzacją treści prozdrowotnych. Dzieciaki występują na scenie w trzech kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy 1-5 oraz klasy 6-8 - wyjaśnia Izabela Bartkowska z Sanepidu.

Profesjonalne jury i walka o finał

Choć liczy się przede wszystkim edukacja, festiwal ma formę konkursu. Nad poziomem artystycznym czuwa profesjonalne jury, któremu od lat przewodniczy Joanna Makijonko, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Ciechanowie. Nagrody przewidziano dla każdego uczestnika, niezależnie od zajętego miejsca, co jest możliwe dzięki wsparciu lokalnych samorządów, w tym Starostwa Powiatowego.

Dla najstarszych grup stawka jest wysoka - zwycięzcy etapu powiatowego otrzymują szansę zaprezentowania się na szczeblu wojewódzkim w Siedlcach.

Źródło: Ciechanów cozadzien.pl, Radio Rekord Mazowsze
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama