Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
ReklamaCentrum Ruchu Eskulap

Nowe Miasto. Bezpłatne warsztaty dla rodziców

W jaki sposób żłobek, klub malucha lub opiekun dzienny pozwalają rozwijać funkcje poznawcze dziecka? Jak kreatywnie i efektywnie bawić się z trzylatkiem, a jak z roczniakiem, by najlepiej wspierać jego rozwój? Czym jest jakościowa opieka wczesnodziecięca? Na te i inne pytania, w najbliższą sobotę, 27 lipca, w Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Mieście, odpowiedzą eksperci „Akademii Wsparcia Rozwoju Malucha".
Nowe Miasto. Bezpłatne warsztaty dla rodziców

Źródło: Fundacja Zwalcz Nudę

35 proc. gmin w całej Polsce nie ma zapewnionej instytucjonalnej opieki nad dziećmi poniżej 3. roku życia – są to tzw. „białe gminy". W samym województwie mazowieckim, w obrębie 32 powiatów, problem dotyczy 126 gmin. To m.in. do nich, we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi, z działaniami informacyjno-promocyjnymi dotrze „Akademia Wsparcia Rozwoju Malucha". Projekt ma na celu edukować mieszkańców na temat korzyści, jakie niesie za sobą zorganizowana, jakościowa opieka dzienna dla najmłodszych.

27.07.2025 r. w godzinach 13:00 – 16:00 Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Mieście, odbędą się bezpłatne warsztaty z ekspertem, skierowane do rodziców, przyszłych rodziców i opiekunów maluchów, ale także władz samorządowych. Spotkanie będzie poświęcone rozwojowi dzieci poniżej 3. roku życia, a jego pomysłodawcą jest Fundacja Zwalcz Nudę realizująca projekt „Akademia Wsparcia Rozwoju Malucha". Organizatorzy zachęcają rodziców do przybycia na warsztaty ze swoimi pociechami – na miejscu będzie dostępna animatorka dla dzieci. Zapisy na warsztaty przyjmowane są za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie:  

Czym skorupka za młodu

W Polsce tylko 4 proc. dzieci w wieku do 3. roku życia korzysta ze żłobków lub punktów opieki dziennej. Wpływ na to ma m.in. brak świadomości na temat korzyści wynikających z edukacji na tym etapie rozwoju dziecka. Tymczasem, jak podkreślają eksperci, jakościowa edukacja wczesnodziecięca jest kluczowa dla prawidłowego rozwoju dziecka, w szczególności w zakresie nabywania umiejętności społecznych.

 - Chcemy dotrzeć do rodziców dzieci poniżej 3 roku życia, rozważających posłanie dziecka do żłobka lub punktu opieki dziennej. Ten pierwszy krok, choć dla wielu bywa trudny, jest niezwykle ważny w kontekście funkcjonowania malucha w grupie rówieśniczej. Żłobek jest dla dziecka jak dobrze oprocentowana lokata – inwestowanie czasu w jego rozwój, już na tak wczesnym etapie, przynosi realne, długoterminowe korzyści. Umożliwia nabywanie i rozwijanie kluczowych umiejętności społecznych – i o tym m.in. będziemy rozmawiać z rodzicami podczas naszych warsztatów. Podpowiemy też, jak efektywnie bawić się z maluchami w różnym wieku. Tego nikt nas nie uczy w szkole. Rozwiniemy z obecnymi na warsztatach rodzicami skrzydła kreatywnych zabaw z dziećmi. – zachęca Magdalena Kowalska z Fundacji Zwalcz Nudę.

Zorganizowana opieka dzienna stanowi nie tylko bezpieczną i rozwojową przestrzeń dla malucha, ale umożliwia także szybszy powrót lub podjęcie pracy przez rodziców. Podczas gdy dziecko przebywa pod profesjonalną opieką, rodzice mogą kontynuować rozwój. Dzięki temu zyskują oni większą elastyczność w realizacji swoich celów zarówno zawodowych, jak i osobistych.
 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze