Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Zastosowanie włókna szklanego w stomatologii

Włókno szklane jest powszechnie znane ze względu na swą trwałość. W związku z tym, że wyróżnia się dużą odpornością na oddziaływania mechaniczne, znajduje swe zastosowanie w endodoncji, protetyce i wielu innych gałęziach stomatologii. Do czego konkretnie wykorzystuje się ten rodzaj tworzywa.

Artykuł sponsorowany
2024-07-09 18:15
Zastosowanie włókna szklanego w stomatologii

Leczenie endodontyczne, a użycie włókna szklanego

W trakcie leczenia endodontycznego może dojść do usunięcia znacznej części tkanek twardych zęba. Zjawisko to prowadzi do stopniowego osłabienia korzenia, co w dalszej perspektywie może spowodować jego pęknięcie lub złamanie. Wkłady koronowo-korzeniowe, które wykonane są z włókna szklanego, to skuteczny sposób wzmocnienia struktury uzębienia poddanego leczeniu endodontycznemu. W trakcie zabiegu lekarz stomatolog wprowadza wkład w kanał korzenia, zwiększając w ten sposób wytrzymałość i estetykę zęba.

Włókno szklane do wzmocnienia koron i mostów

Zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych z włókien pozwala również wzmocnić ząb pod kątem przyszłego zastosowania koron protetycznych. Włókno szklane koron i mostów to skuteczna metoda na wzmocnienie uzębienia przed jego dalszą odbudową.

Na marginesie warto dodać, że zastosowanie wkładu korzeniowo-koronowego, jest najczęściej spotykaną metodą użycia włókna szklanego w stomatologii zachowawczej.

Kiedy jeszcze używa się włókna szklanego w stomatologii?

Włókno szklane w stomatologii może być również wykorzystywane do wielu innych zastosowań. Najważniejsze z nich, to:

leczenie braków jednozębowych przy użyciu specjalistycznych taśm,

zastosowanie matrycy na włóknie szklanym, co jest często praktykowane, gdy np. wprowadzenie implantu jest niemożliwe,

użycie włókien do zabezpieczenia rozchwianych zębów przy użyciu szyn,

licowanie powierzchni zębów (sprawdź https://sklep.marrodent.pl/protetyka/licowanie.html).
 

Korzyści wynikające z użycia włókien szklanych w stomatologii

Wyżej wymienione metody są często praktykowane ze względu na fakt, że stosowanie włókien poliaramidowych (szklanych), zapewnia doskonały wygląd estetyczny i jednocześnie pozwala zachować podstawowe funkcje uzębienia. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zabiegi z wykorzystaniem tego tworzywa wymagają przestrzegania daleko idącej higieny. W przeciwnym razie trwałość wkładów jest znacznie mniejsza. W związku z tym konieczne jest, aby stomatolog co jakiś czas przeprowadzał kontrole stanu technicznego elementów wykonanych z włókien szklanych, gdyż jest to jeden z czynników, które warunkują ich trwałość.

Reasumując, rola włókna szklanego w wielu gałęziach stomatologii zachowawczej jest szeroka i bardzo złożona.