Materiały prześcieradeł i ich zalety
Wybór odpowiedniego prześcieradła zależy od indywidualnych preferencji. Materiał powinniśmy wybierać pod kątem komfortu, estetyki, pory roku czy łatwości w utrzymaniu go w czystości. Oto przegląd najpopularniejszych materiałów prześcieradeł, które bez problemu znajdziemy w każdym sklepie.
Prześcieradła bawełniane
Klasyczne, popularne prześcieradła, wykonywane z naturalnej, przyjemnej w dotyku tkaniny. Nawet przy wielokrotnym praniu nie zmieniają swojego pierwotnego koloru. Mają właściwości oddychające oraz termoregulujące. Sprawdzą się przy osobach borykających się z alergią. Materiał może być prany w temperaturze 60°C, która eliminuje bakterie, roztocza, zarodniki grzybów czy pleśni.
Do produkcji takich prześcieradeł używa się także bawełnę egipską. Ta odmiana jest niezwykle lekka i oddychająca. Wiąże się to oczywiście z o wiele wyższą ceną. Można powiedzieć, że jest to już produkt premium.
Prześcieradła z mikrofibry
Takie prześcieradła to lekkie i praktyczne rozwiązanie do każdej sypialni. Mikrofibra wyróżnia się na tle innych materiałów niezwykłą miękkością i delikatnością, co zapewnia duży komfort podczas snu. Za wytrzymałość produktu odpowiadają włókna poliestrowe i poliamidowe.
Kupując prześcieradła z mikrofibry, mamy pewność, że będą one dobrze przylegały do materaca i nie zsuną się z łóżka. Dodatkowo mikrofibra jest odpowiednia dla alergików, nie ma też ryzyka, że będzie się przedzierać czy mechacić. Jest materiałem syntetycznym, ale biorąc pod uwagę wszystkie jej zalety, wcale nie ustępuje tym naturalnym.
Prześcieradła frotte
Są wytwarzane z bawełny i świetnie nadadzą się dla alergików. Delikatna w dotyku dzianina będzie idealna również dla wrażliwej skóry. Prześcieradła frotte, podobnie jak te z mikrofibry, nie tracą koloru przy wielokrotnym praniu, nie wymagają też prasowania. Zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, dlatego zapobiegają przegrzewaniu się ciała podczas snu. Z łatwością absorbują wilgoć. Są elastyczne i polecane szczególnie na chłodniejsze noce.
Prześcieradło flanelowe
Flanela to bawełniany materiał, który świetnie sprawdzi się podczas mroźnych nocy. Jest niezwykle ciepły, a przy tym oddychający, dlatego idealnie sprawdzi się zimą. Miłe w dotyku prześcieradła flanelowe nie podrażniają i nie powodują otarć nawet bardzo wrażliwej skóry. Flanela zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i chroni przed namnażaniem się wilgoci. Materiał zachowuje swoje pierwotne właściwości nawet po wielu praniach.
Prześcieradło typu jersey
To dzianina wykonana w 100% z bawełny, wyróżniająca się gładką powierzchnią oraz niezwykłą elastycznością i wytrzymałością. Taki materiał dobrze przepuszcza powietrze, znakomicie odprowadza wilgoć i jest bardzo przyjemny w dotyku. Nie będzie powodował żadnych podrażnień. Prześcieradła typu jersey nie trzeba prasować, ponieważ zagniecenia prostują się wraz z rozłożeniem go na materacu.
Prześcieradło satynowe
Satyna, produkowana z bawełny lub poliestru, uważana jest za królową tkanin. Elegancki, luksusowy materiał ma delikatną, miłą w dotyku powierzchnię. Dodatkowo wyróżnia go ładny, subtelny połysk. Również w tym przypadku nie trzeba się bać o jakiekolwiek podrażnienia skórne. Ten przewiewny, odprowadzający wilgoć oraz bardzo wytrzymały materiał będzie idealnym wyborem.
Na co zwrócić uwagę, wybierając rodzaj prześcieradła?
Wiemy już, by stawiać na przyjemne w dotyku, miękkie i oddychające materiały. Nie jest tajemnicą, by dopasowywać prześcieradło do wymiarów łóżka, na którym śpimy. W przypadku łóżek pojedynczych warto postawić na prześcieradła 90x200, które będą idealnie przylegały do naszego materaca.
Dobrze, by miały one wszytą gumkę - dzięki niej zapobiegniemy zsuwaniu się materiału. Decydując się na zakup konkretnego prześcieradła, dobierajmy go do kolorystyki posłania. Pamiętajmy także o naszej wrażliwej skórze lub alergii, z którą zmagamy się na co dzień. To wszystko sprawi, że wybierzemy najlepszy model.
Odpowiedni materiał prześcieradła to gwarancja dobrze przespanej nocy i pełnego komfortu podczas snu. Wiele zależy od właściwości, którymi będziemy się kierować przy zakupie. To właśnie one podpowiedzą nam, jak wybrać najlepszy model.