Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Wszystko, co musisz wiedzieć o odzieży ostrzegawczej

Odzież pełni różne funkcje, nie tylko dekoracyjną. W niektórych przypadkach może ona ratować zdrowie, a nawet życie. Dzieje się tak przede wszystkim w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Osoby pracujące w pobliżu ruchomych pojazdów mogą zostać przez nie potrącone. To ważne więc, aby ich ubrania przykuwały wzrok i zmniejszały ryzyko wypadku.

Artykuł sponsorowany
2022-10-23 14:26
Wszystko, co musisz wiedzieć o odzieży ostrzegawczej

Co to jest odzież ostrzegawcza? 

Odzież robocza ostrzegawcza ma za zadanie przykuwać wzrok. Chodzi o to, aby sygnalizowała obecność pracownika na danej przestrzeni, co na ogół zapobiega niebezpiecznym sytuacjom. Obowiązek jej noszenia nakłada na pracowników opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej norma EN ISO 20471:2013. Precyzuje ona jak dopasowywać odzież BHP do charakteru pracy. Ubrania wykonuje się ze specjalnych materiałów o właściwościach fluorescencyjnych i odblaskowych, najczęściej są one w kolorach pomarańczowym lub żółtym. 

Gdzie stosowana jest odzież ostrzegawcza? 

Odzież odblaskowa jest stosowana wszędzie tam, gdzie pracownicy znajdują się w pobliżu różnego typu ruchomych pojazdów: nie tylko samochodów, ale też wózków, samolotów, czy też sprzętu drogowego. Jako przykład takich miejsc wymienić można lotniska, porty czy place budowy. Z odzieży ostrzegawczej korzystają także osoby, które pracują w warunkach ograniczonej widoczności. Sięgają po nią kierowcy, ratownicy medyczni, policjanci, operatorzy maszyn czy strażacy. 

Jakie są typy odzieży ochronnej? 

Odzież ostrzegawcza jest zróżnicowana, dzięki czemu dopasować można ją nie tylko do charakteru pracy, ale i warunków pogodowych. Najczęściej spotyka się odblaskowe kurtki, kamizelki, spodnie, spodnie-ogrodniczki, bluzy i polary. Nie brakuje również akcesoriów takich jak czapki, pasy czy szelki. 

Czym charakteryzuje się odzież ostrzegawcza? 

Dobrej jakości odzież ostrzegawcza musi zapewniać nie tylko dobrą widzialność. Równie ważne jest to, żeby była funkcjonalna. Dlatego często zawiera ona odpisane rękawy/nogawki czy dużą liczbę kieszeni, w których przechowywać można narzędzia do pracy. Osoby, które pracują na zewnątrz, bez trudu znajdą ocieplaną odzież ostrzegawczą. Powinna być ona wygodna i gwarantować swobodę ruchów. 

Trzy klasy ochrony 

Unijna norma wyróżnia 3 klasy odzieży ostrzegawczej pod kątem jej poziomu ochrony. 

  • Klasa 1 zapewnia podstawowy poziom ochrony, wymagana jest w przypadku osób pracujących na drogach prywatnych. Zawiera 14% materiału fluorescencyjnego i 10% odblaskowego. 
     
  • Klasa 2 gwarantuje średnio poziom ochrony, powinni po nią sięgnąć pracownicy, którzy wykonują swoje obowiązki na drogach lub w ich pobliżu oraz kierowcy samochodów ciężarowych. Zawiera 50% materiału fluorescencyjnego i 13% odblaskowego.
     
  • Klasa 3 zapewnia najwyższy poziom ochrony. Dedykowana jest osobom pracującym na autostradach, drogach dwupasmowych i lotniskach oraz w ich pobliżu. Zawiera aż 80% materiału fluorescencyjnego i 20% odblaskowego. 

Odzież ostrzegawcza wymaga specjalnego traktowania. Należy dbać o jej czystość, ponieważ zabrudzenia zmniejszają jej widoczność. W tym celu należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi producenta dotyczącymi jej prania oraz suszenia. Dobrej jakości ubrania odblaskowe będą służyć na długo. Należy je zakładać nie tylko z powodu przepisów BHP, ale przede wszystkim z troski o własne bezpieczeństwo.