Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Szkoda na mieniu. Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Szkoda na mieniu to szkoda majątkowa rzeczowa. Może mieć formę rzeczywistej straty lub formę tzw. utraconych korzyści. W obu przypadkach osoba poszkodowana może liczyć na odszkodowanie. Jak się o nie ubiegać?

Artykuł sponsorowany
2022-08-02 12:11
Szkoda na mieniu. Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Czym jest szkoda na mieniu?

Szkoda na mieniu to rodzaj szkody majątkowej, która dotyka osobę poszkodowaną. O rzeczywistej stracie można mówić np. w sytuacji, gdy poszkodowany, w wyniku stłuczki spowodowanej nie ze swojej winy, ma wybitą szybę w samochodzie. By móc ponownie używać auta, oczywiście musi ją wymienić i ponieść z tego tytułu koszty. O utraconych korzyściach mówimy zaś wtedy, gdy pojazd brał udział w poważniejszym wypadku, jego naprawa potrwa kilka dni, a osoba poszkodowana w tym czasie nie może wykonywać pracy zarobkowej, z powodu braku auta wykorzystywanego jako narzędzie do pracy. Warto też dodać, że ta sama sytuacja, tzn. ta sama stłuczka, może wywołać zarówno jedną, jak i drugą szkodę na mieniu. W każdym takim przypadku osoba poszkodowana może ubiegać się o odszkodowanie. I to nie tylko w przypadku szkód wynikających z wypadków komunikacyjnych. O odszkodowanie można ubiegać się również między innymi po: pożarze, powodzi i wynikających z tego tytułu uszkodzeń, zagarnięciu cudzej rzeczy, naruszeniu konkretnego prawa majątkowego czy naruszeniu majątku jako pewnej całości. Warunkiem uznania zdarzenia za szkodę musi być potwierdzenie, że doszło do niego wbrew woli poszkodowanego.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Aby ubiegać się o odszkodowanie, należy zgłosić zdarzenie do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym posiada się wykupioną polisę. Najlepiej zrobić to jak najszybciej. Każdy z ubezpieczycieli ma bowiem inne warunki dotyczące czasu, jaki osoba poszkodowana ma na kontakt z ubezpieczalnią po wystąpieniu szkody. Przed tym warto również znaleźć umowę zawartą z ubezpieczycielem i dowiedzieć się, na jakich zasadach ona obowiązuje. Zgłaszając zdarzenie, należy przedstawić wszystkie dowody, które się posiada: notatkę policyjną, protokół straży pożarnej, listę uszkodzonych/skradzionych przedmiotów ze zdjęciami, potwierdzenie własności czy polisę. Należy postępować zgodnie z wytycznymi danego towarzystwa. Każde z nich może mieć bowiem własne procedury dotyczące prowadzenia takiego zgłoszenia. Aby mieć pewność, że dokumenty zostaną zgłoszone poprawnie, w całym procesie może pomóc doświadczona kancelaria odszkodowawcza. Jej pracownicy przeprowadzą osobę poszkodowaną przez całe skomplikowane postępowanie od „A” do „Z” i pomogą uzyskać należytą kwotę odszkodowania. Helper Centrum Pomocy Prawnej może pochwalić się wyegzekwowaniem od ubezpieczycieli kwot odszkodowawczych na poziomie od 94% do 100%.

Kiedy nie przysługują nam pieniądze?

Bezwzględnym warunkiem przyznania odszkodowania jest posiadanie ważnej, opłaconej polisy ubezpieczeniowej. Spóźnienie się nawet jeden dzień z płatnością za składkę, może skutkować unieważnieniem całej umowy ubezpieczenia. Kolejnym ważnym punktem jest udowodnienie, że do szkody na mieniu doszło na skutek: nieszczęśliwego wypadku, nieprzewidzianego zdarzenia lub celowego działania osób trzecich. W innych przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może odrzucić wniosek. Osoba poszkodowana nie otrzyma także ubezpieczenia, gdy do zdarzenia doszło ze względu na zły stan techniczny pojazdu czy nieruchomości. Przykładowo, jeśli poszkodowany zapomni o przeglądzie kominiarskim, a w kominie jego domu zapalą się sadze, to żaden ubezpieczyciel nie wypłaci mu ubezpieczenia za straty wywołane przez pożar. Tak samo w przypadku, gdy pożar wybuchł z powodu zwarcia starych instalacji. Pieniędzy nie otrzyma również, gdy doszło do spięcia urządzenia elektrycznego użytkowanego niezgodnie z jego przeznaczeniem. Co do zasady, ubezpieczyciele mają 30 dni na podjęcie decyzji o odszkodowaniu od dnia zgłoszenia szkody. Jeśli zdarzenie wymaga ustalenia dodatkowych informacji lub sprawdzenia innych okoliczności, wtedy towarzystwo ma jeszcze 15 dni na decyzję dotyczącą wypłaty spornej części odszkodowania. Więcej informacji na temat odszkodowań i ich egzekwowania można znaleźć na stronie internetowej https://www.helper-cpp.pl/ .