Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Reflektory sufitowe - jak wybrać najlepsze?

Czym zastąpić żyrandol lub lampę wiszącą? Sprawdź jak wykorzystać reflektory w przestrzeni domowej! Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Artykuł sponsorowany
2022-07-25 15:22
Reflektory sufitowe - jak wybrać najlepsze?

Kiedyś reflektory kojarzyły się głównie z oświetleniem scenicznym, obecnie chętnie są wykorzystywane jako źródła światła w galeriach sztuki, na witrynach sklepowych, a także w domach. Te funkcjonalne lampy z powodzeniem zastępują tradycyjne żyrandole i są wręcz stworzone do nowoczesnych, industrialnych wnętrz.  Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość kierowania strumienia światła tam, gdzie aktualnie tego potrzebujemy. To szczególnie przydatne w miejscach, gdzie zależy nam na zaakcentowaniu jakiegoś elementy wystroju wnętrza lub skupieniu uwagi klientów na konkretnych towarach w sklepie.

 2-1

Reflektory szynowe w domu

Rodzaje systemów szynowych

Oświetlenie szynowe LED to nowoczesna odsłona systemu szynowego. Szyny i reflektory można łączyć ze sobą w układach o dowolnym kształcie, dopasowując do układu wnętrza.  Na rynku dostępne są dwa rodzaje systemów: jednofazowy i trójfazowy. W pierwszym z nich wszystkie źródła światła LED uruchamiają się jednocześnie, tym samym nie ma możliwości regulowania ilości światła. System trójfazowy wykorzystywany jest głównie jako oświetlenie główne. Funkcjonuje dzięki niezależnym obwodom, do których podłączane są reflektory LED. W zależności od rodzaju podłączenia źródeł światła, jeden włącznik może uruchamiać lampy skrajne lub środkowe.

System oświetleniowy można montować na szynach podtynkowych, natynkowych lub wiszących. Montaż podtynkowy pozostaje niewidoczny, a przy tym nie zaburza estetyki wnętrza. Szyny umieszczane nad tynkiem nadają pomieszczeniom nowoczesny design i są coraz chętniej wybierane do oświetlenia mieszkań np. loftów. Szyny wiszące zastępują tradycyjne lampy sufitowe i są świetnym rozwiązaniem do kuchni oraz jadalni.

Ciekawą opcją są systemy szynowe oparte na działaniu magnesów. Lampy magnetyczne są dużo prostsze w montażu.

 3

Reflektory sufitowe w salonie 

Jakie reflektory wybrać?

 Obecnie najpopularniejsze są reflektory LED, które gwarantują oszczędności związane z zużyciem energii elektrycznej, wybór barwy światła oraz osiąganie pełnej jasności w momencie włączenia lampy. Klienci najczęściej decydują się na reflektory w uniwersalnej kolorystyce: czarne, białe lub szare pasujące zarówno do domu, jak i lokali użytkowych. Wśród modeli dostępne są reflektory z kolorowymi odbłyśnikami, które umożliwiają zmianę barwy światła. Jeśli planujemy zastąpić lampę wiszącą reflektorami, warto wybrać model z podwójnym lub potrójnym źródłem światła, który zapewni optymalne oświetlenie pomieszczenia. Dobrze, aby reflector LED miał ruchomą głowicę pozwalającą na zmianę kierunku świecenia. Warto zwrócić uwagę na liczbę lumenów danej lampy, ponieważ oznacza ona jasność emitowanego światła – im większa liczba lumenów, tym jaśniej będzie świecił reflektor. Reflektory mogą mieć gwint na żarówkę lub mieć zintegrowane źródło światła LED. Popularnym gwintem używanym w reflektorach jest GU10.

Przed zakupem należy sprawdzić jakość użytych materiałów oraz żywotność diody. Wysokiej klasy produkty będą służyły przez lata.

Gdzie ich używać?

Reflektory to świetne rozwiązanie do wielu rodzajów pomieszczeń. Zwykle używa się ich w sklepach, galeriach sztuki, mieszkaniach, biurach, salonach kosmetycznych oraz jako oświetlenie zewnętrzne.  W przypadku stosowania reflektorów na zewnątrz należy pamiętać o wyborze systemu oświetleniowego z odpowiednią klasą szczelności IP gwarantującą bezpieczeństwo użytkowania. Reflector LED może być wyposażony w możliwość regulowania temperatury barwowej, dzięki czemu możemy dostosować światło do pracy lub wypoczynku. Ciepła barwa światła to zakres około 2800-3000 Kelwinów, neutralna ok. 4000, zaś zimne światło ma temperaturę wynoszącą 6500K.

4 Reflektory szynowe

Reflektory to świetna alternatywa dla lamp wiszących, jednak można je traktować jako oświetlenie uzupełniające. Punktowe oświetlenie jest niezastąpione w lokalach użytkowych, dobrze sprawdza się także w pomieszczeniach o nieregularnym kształcie.