Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Projektowanie odzieży - studia licencjackie

Przez lata studia na uczelni wyższej kojarzyły się przede wszystkim z takimi klasycznymi rozwiązaniami jak ekonomia, prawo, medycyna czy architektura.

Artykuł sponsorowany
2022-09-23 09:45
Projektowanie odzieży - studia licencjackie

Obecnie jednak sytuacja pod tym względem mocno się zmienia, a na uczelniach pojawiają się kierunki studiów w coraz większym stopniu związane z potrzebami współczesnego rynku pracy. Jednym z kierunków, które w ostatnich latach cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, jest projektowanie odzieży. Jakie perspektywy zawodowe dają tego typu studia? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj poniższy tekst.

 

Projektowanie odzieży — dla kogo przeznaczone są te studia?
Licencjackie studia z projektowania mody to ciekawe rozwiązanie. Kierunek ten może wprawdzie uchodzić za dość niszowy, ale taka jego specyfika jest w pewnym sensie atutem. Dzięki temu bowiem szansa na odnalezienie się w branży znacząco wzrasta — absolwent nie musi bowiem, tak jak ma to miejsce w przypadku prawa czy informatyki, mierzyć się z tysiącami kandydatów w całym kraju.
Atutem studiów z zakresu projektowania odzieży jest przede wszystkim nastawienie na kształcenie praktyczne. Poniżej zostały przedstawione przykładowe kursy prowadzone w ramach edukacji akademickiej:

  • Podstawy rysunku — zajęcia w tym w zakresie dają solidny background na temat tego, czym jest rysunek żurnalowy i technologiczny,
  • Metodyka procesu projektowania — dzięki temu student poznaje praktyczne aspekty związane z technologią oraz aspektami biznesowymi,
  • Metodyka projektowania marki (brandu) i produktu,
  • Zarządzanie technologią produkcji w branży odzieżowej,
  • Sposób przygotowywania kolekcji odzieżowej,
  • Praktyczne aspekty dotyczące konstruowania i modelowania poszczególnych elementów odzieży,
  • Podstawy grafiki,
  • Visual merchandising.

Absolwenci studiów w zakresie projektowania odzieży mogą zostać zatrudnieni na takich stanowiskach jak na przykład: dyrektor kreatywny w domu modowym, projektant, grafik w branży odzieżowej czy ilustrator. Jak widać, możliwości zatrudnienia są bardzo szerokie.

Projektowanie odzieży studia. Podsumowanie

Studia z projektowania mody to dobry pomysł na nietuzinkową karierę zawodową w branży beauty. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że samo ukończenie studiów licencjackich nie gwarantuje sukcesu.

Wręcz przeciwnie: kariera w branży beauty wymaga takich atutów jak na przykład kreatywność, świetnie rozwinięte kompetencje miękkie (z ang. soft skills) oraz znajomość oraz trzymanie ręki na pulsie, jeśli chodzi o najnowsze trendy w modzie. Dopiero połączenie wszystkich tych atutów daje szansę (ale nie gwarancję!) udanej i satysfakcjonującej kariery zawodowej. Trzeba mieć to na uwadze, decydując się na studia.