Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Projekt technologiczny - czym jest i kto musi go mieć?

Podejmując decyzje o otwarciu własnego lokalu, należy liczyć się z wieloma formalnościami, które pojawiają się na drodze do rozpoczęcia własnej działalności. Szczególnie jeśli polega ona kontroli Sanepidu. Pracownicy Powiatowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej są niezwykle wymagający i rygorystyczni, a przedstawiony im projekt technologiczny jest pewnego rodzaju deklaracją o przestrzeganiu obowiązujących reguł, które podlegają ich kontroli.

Artykuł sponsorowany
2022-10-27 12:03
Projekt technologiczny - czym jest i kto musi go mieć?

Czym jest projekt technologiczny? 

Projektem technologicznym nazywany jest dokument, który zawiera koncepcję i plan pomieszczeń oraz ich zagospodarowania. Ten dokument jest jednym z pierwszych kroków, od których powinien zacząć każdy, kto chce otworzyć własny lokal, w którym prowadzona będzie działalność gastronomiczna. Uwzględnione powinny być w nim przede wszystkim wszelkie urządzenia, które znajdą się w danej przestrzeni. Zarówno układ pomieszczeń, jaki lokalizacja urządzeń musi zostać zaprojektowana zgodnie z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi, dotyczącymi  bezpieczeństwa i żywności. Bardzo ważne jest także odpowiednie rozplanowanie rozmieszczenia instalacji i przedstawienie tego w projekcie technologicznym. 

Sanepid wymaga przedstawienia projektu technologicznego. Jeżeli jest on wykonany w profesjonalny, rzetelny sposób, może on dodatkowo pomóc w odpowiednim zorganizowaniu przestrzeni przestrzeni lokalu. Dobre funkcjonowanie lokalu zostanie ułatwione dzięki praktycznemu rozplanowaniu pomieszczeń i odpowiednio wytyczonym ciągom technologicznym. Należy wówczas pamiętać, że projekt technologiczny ma znaczący wpływ na organizację pracy i prowadzenie działalności w danym miejscu. Dowiedz się więcej: https://horeca-design.pl/projekt-technologicznyco-to-w-ogole-jest-i-po-co-mi-to-potrzebne/

Czy projekt technologiczny jest potrzebny?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy uwzględnić dwa aspekty. Pierwszym z nich są wymagania prawne, drugim zaś względy praktyczne. Konieczność wykonania profesjonalnego projektu technologicznego zależy w zasadzie od decyzji indywidualnej jednostki Inspektoratu Sanitarnego. Niektóre akceptują rysunek wykonany odręcznie, inne jednak wymagają dokumentu, który jest sporządzony przez ekspertów w dziedzinie projektowania gastronomii. Jednak ze względów bezpieczeństwa, a przede wszystkim własnego komfortu, warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Tylko specjalistyczny projekt technologiczny wykonany przez projektanta gwarantuje doskonałą podstawę dla działań wykonawczych. 

Co powinien zawierać projekt technologiczny dla gastronomii?

Dobrze wykonany projekt technologiczny jest złożony z  dwóch części: opisu oraz szkiców. W pierwszej części powinny znaleźć informacji na temat zakładu (transport, zatrudnienie) oraz założeń technologicznych (spis wyposażenia gastronomicznego, wytyczne architektoniczno-budowlane, instalacyjne oraz wentylacyjne). Należy także umieścić podstawę prawną, a zatem ustawy i rozporządzenia, na podstawie których zostanie wykonany projekt. Część rysunkowa projektu powinna być wykonana w skali 1:100 lub 1:50 i przedstawiać rozkład poszczególnych pomieszczeń, uwzględniając proces produkcyjny, a także wszelkie, wyżej wymienione zalecenia. 

Jak wybrać projektanta gastronomii?

Aby mieć pewność, że projekt został wykonany prawidłowo, warto zlecić jego wykonanie profesjonalistom. Tego typu dokumentacje może przygotować teoretycznie każdy, ponieważ Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna akceptuje rysunki, które zostały wykonane przez samego przedsiębiorcę, który otwiera działalność gastronomiczną. Choć wielu inwestorów stara się samodzielnie radzić z wykonaniem projektu technologicznego to zazwyczaj po kilku nieudanych próbach i tak zwracają się o pomoc do profesjonalistów. Warto więc zlecić wykonanie projektu technologicznego fachowcom, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i kwalifikacje w tym zakresie. Wówczas można mieć pewność, że będzie on profesjonalny, uporządkowany i dobrze zrealizowany.