Na co zwrócić uwagę przy wyborze kociej kuwety?
Z punktu widzenia człowieka najważniejsze jest łatwe czyszczenie, eliminacja nieprzyjemnego zapachu, czy uniknięcie roznoszenia żwirku po najbliższym otoczeniu kuwety. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się kuwety kryte. Dla Twojego kota ważne będą jednak zupełnie inne rzeczy.
Przede wszystkim, najlepsza kuweta to duża kuweta. Dla kota nie ma większego znaczenia, czy ktoś obserwuje go podczas załatwiania swoich potrzeb. Nie ma więc większego znaczenia, czy zostanie wybrana kuweta otwarta, czy kuweta kryta - estetyczna kryta toaleta spełnia raczej potrzeby opiekuna, dla pupila ten aspekt będzie obojętny. Na pewno nie bez znaczenia jest to, że pokrywa zapewnia mniejszą ilość nieprzyjemnych zapachów, jednak nie zwalnia to jednak w utrzymaniu czystości.
Dla Twojego pupila najważniejszy będzie jej rozmiar. Nie ma większego sensu kupowania małej kuwety dla kota. Małe kocięta szybko dorastają, a kupowanie drugiej kuwety dla kotów w ciągu roku po prostu się nie opłaca. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych ras kotów. Ważniejsze od konkretnych rozmiarów jest to, by kot mógł się swobodnie obrócić.
Kuweta kryta - najważniejsze zalety?
Kryta kuweta dla kota ma wiele zalet. Przede wszystkim, żwirek nie jest przez cały czas widoczny, a dla wielu osób jest to element, który zaburza estetykę mieszkania. W każdym domu toalety są przecież miejscem, które powinny pozostać w ukryciu - także te kocie.
Wahadłowe drzwiczki utrudniają też dostęp do żwirku raczkującemu dziecku, zniechęcą też ciekawskiego psa.
Kocia kuweta to nie wszystko. Jakich akcesoriów potrzebujesz?
Kuweta dla kota to dopiero początek. Potrzebny będzie jeszcze czysty żwirek i łopatka - bez nich toaleta dla kota nie istnieje. Przyda się też wycieraczka, która będzie zapobiegać roznoszeniu żwirku po mieszkaniu i pochłaniacz zapachu. Ten ostatni zwiększa wydajność żwirku i sprawia, że załatwianie potrzeb fizjologicznych przez kota nie wiąże się z przykrym zapachem - także wtedy, gdy Twój kot nie jest wykastrowany.
Plastikowa łopatka jest niezbędnym narzędziem, bez którego nie wyobrażamy sobie sprzątania kuwety. Łopatki mają oczka o różnej wielkości - dopasuj je do używanego żwirku. Jeżeli korzystasz z drobnych żwirków, przyda Ci się łopatka o mniejszych oczkach.
Jaka kuweta dla kota z zaburzeniami behawioralnymi?
Kuweta odkryta bezwzględnie będzie polecana w przypadku kotów, które mają tendencję do zjadania żwirku. W takim przypadku lepiej mieć pupila na oku. Zjadanie żwirku to częste zachowanie ciekawskich kociąt, z którego pupil powinien wyrosnąć. Jeżeli nie - często konieczne jest zbadanie problemu z behawiorystą. Koty zjadające żwirek nie powinny korzystać z kuwety dla kota ze żwirkiem zbrylającym - może im poważnie zaszkodzić. W kuwecie powinien znajdować się wtedy roślinny żwirek niezbrylający.