Pierwsze chwile po wypadku
W pierwszej chwili po kolizji drogowej należy oczywiście sprawdzić, czy wszyscy jej uczestnicy wyszli z tego wypadku w stanie, który nie wymaga naszej pierwszej pomocy. Następnie, należy koniecznie wezwać na miejsce zdarzenia policję, a jeśli któryś z uczestników zdarzenia uskarża się na niepokojące dolegliwości - niezbędna może okazać się także karetka.
Samodzielne podpisywanie oświadczenia o winie sprawcy w przypadku poruszania się pojazdem z wypożyczalni nie jest dobrym pomysłem. Policjanci pomogą rozwiać ewentualne wątpliwości, a także nieścisłości pomiędzy wersjami wszystkich uczestników zdarzenia drogowego i bez żadnych wątpliwości wskażą sprawcę, który powinien ponieść odpowiedzialność za to zdarzenie.
Kontakt z wypożyczalnią
Gdy miejsce wypadku jest już zabezpieczone, a policja dotarła na miejsce wypadku, niezbędne jest także zawiadomienie wypożyczalni, jak również ubezpieczyciela. Uwaga: nawet jeśli wydaje nam się, że pojazd jest w dobrym stanie i nie nosi żadnych śladów poprzedniego zdarzenia, nie dajmy się zwieść pozorom: któryś z podzespołów samochodu może być poważnie uszkodzony, a awaria może ujawnić się dopiero później, stwarzając zagrożenie dla pracowników wypożyczalni, a nawet kolejnych klientów korzystających z tego pojazdu.
Pracownicy wypożyczalni są w stanie pokierować nas dalej i określić, co powinniśmy zrobić - np. jakie dokumenty należy wypełnić lub gdzie się zgłosić. Aby mieć pewność, że po zdarzeniu drogowym ktoś się nami zajmie, warto korzystać z usług sprawdzonych, cenionych ubezpieczalni.
Kto poniesie koszty naprawy auta?
Kwestia tego, kto zapłaci za naprawę auta jest uzależniona od wielu czynników. Jeśli to drugi z kierowców jest winny zdarzenia, to naprawa będzie opłacona z jego OC i kwestia jest stosunkowo prosta. Temat staje się nieco bardziej zawiły, jeśli to my zawiniliśmy.
W przypadku gdy kierowca auta z wypożyczalni jest sprawcą zdarzenia drogowego, sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wewnętrzny regulamin wypożyczalni, który zazwyczaj można znaleźć w ich siedzibie lub na stronie internetowej (np. https://kaizenrent.pl/). W niektórych przypadkach wypożyczalnie dają możliwość wykupienia ubezpieczenia AC lub innych, dodatkowych ubezpieczeń. Jeśli jednak nie skorzystaliśmy z takiej opcji, prawdopodobnie koszty zostaną odliczone z kaucji.
Kolizja wypożyczonym samochodem może przytrafić się nawet rozsądnemu, ostrożnemu kierowcy. Na szczęście wiedząc z wyprzedzeniem, co w takiej sytuacji należy zrobić, możemy uchronić się przed niepotrzebnym stresem związanym z wyszukiwaniem informacji dotyczących tego tematu w sieci tuż po kolizji. Życzymy bezpiecznych podróży!