Karta Informacyjna Przedsięwzięcia to dokument, który zawiera podstawowe informacje o planowanej inwestycji. Służą one do oceny wpływu przedsięwzięcia na środowisko. Taki dokument jest jednym z etapów wydania decyzji środowiskowej. Kiedy Karta Informacyjna Przedsięwzięcia jest niezbędna? Zobacz, co warto wiedzieć o Karcie Informacyjnej Przedsięwzięcia.
Karta Informacyjna Przedsięwzięcia, w skrócie KIP, to jeden z najważniejszych dokumentów przy planowanej inwestycji. Zawiera on szczegółowe informacje o przedsięwzięciu, które są podstawą do oceny wpływu inwestycji na środowisko. Co ważne, KIP dołączamy jako załącznik do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Przygotowanie tego dokumentu spoczywa na inwestorze, czyli wnioskodawcy. Jednak warto wiedzieć, że sporządzenie KIPU to czasochłonne zadanie. Wymaga doświadczenia, konkretnej wiedzy oraz wprawy. Z tego względu wykonanie Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia najczęściej zleca się specjalistom z zakresu ocen oddziaływania na środowisko.
Kiedy Karta Informacyjna Przedsięwzięcia jest niezbędna?
KIP musimy przygotować, gdy chcemy uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Dokument ten należy sporządzić dla różnego rodzaju przedsięwzięć, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko. Szczegółowa lista obiektów, która zawiera ponad 100 pozycji dostępna jest w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Warto przy tym pamiętać, że KIP musimy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Które inwestycje wymagają przygotowania dokumentu KIP?
Na liście znajdują się między innymi instalacje, które wytwarzają produkty np. przez mieszanie półproduktów chemicznych, farmy fotowoltaiczne, stacje paliw, elektrownie wodne, ale także mniejsze inwestycje, takie jak domy jednorodzinne, szczególnie jeśli będą się znajdować w obszarach Natura 2000.
Co powinno znajdować się w KIP-ie?
KIP to obszerny i szczegółowy dokument. Przede wszystkim musimy w nim zawrzeć podstawowe informacje o inwestycji, takie jak jej położenie, cechy, dokładne rozmiary itp. Istotny będzie także opis technologii wykorzystywanej do budowy na każdym etapie produkcyjnym. Szczegółowy zakres KIP określił ustawodawca w Ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.