Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Jak przygotować się do wyjazdu jako opiekunka osoby starszej?

Pomimo tego, że opieka nad osobami starszymi może być niezwykle satysfakcjonująca, niesie za sobą wiele znaków zapytania. Wymaga ona cierpliwości i odpowiedniego przygotowania, które z pewnością pomogą Ci w pracy na tej posadzie. Na co zwracać szczególną uwagę? Na jakich kwestiach skupić się najbardziej? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Artykuł sponsorowany
2022-10-27 11:57
Jak przygotować się do wyjazdu jako opiekunka osoby starszej?

Korzystaj z dedykowanych szkoleń

Dobry pracodawca, czyli agencja zatrudnienia, powinien zwracać szczególną uwagę na rozwój kompetencji swoich pracowników. To właśnie dlatego duża część z nich oferuje możliwość podnoszenia kwalifikacji, rozpoczynając od szkoleń w zakresie geriatrii, przez pomoc osobom starszym, aż do spraw formalnych, takich jak informacje o praktykach i formach zatrudnienia. Ważnym elementem dla osób, które wybierają się za granicę są także szkolenia językowe. Zwykle odbywają się one w trybie stacjonarnym lub internetowym. Dzięki nim będziesz mógł swobodnie opanować język w taki sposób, aby móc bezproblemowo porozumieć się ze swoim podopiecznym. 

Dowiedz się na czym polega specyfika Twojej pracy 

Praca jako opiekun to duża odpowiedzialność. Relacja z podopiecznym powinna opierać się na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu potrzeb. Zanim zdecydujesz się na pracę jako opiekun osoby starszej, odpowiedz sobie na pytanie: czy jesteś cierpliwy, łagodny i delikatny? Pamiętaj, że na tym stanowisku będziesz musiał obcować z jej wrażliwymi i nieraz intymnymi obszarami życia. Jak się do tego przygotować? Pomoże Ci w tym dokładne poznanie specyfiki pracy i obowiązków, które będziesz musiał  wykonywać. Sprawdź! https://laxocare.pl/blog/

Jak radzić sobie ze stresem? 

To naturalne, że odczuwasz stres i niepokój związany z Twoją nową pracą. Nawet doświadczeni opiekunowie twierdzą, że te emocje towarzyszą im za każdym razem. Jednym ze sposobów, aby pozbyć się tego nieprzyjemnego uczucia jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji, dzięki którym będziesz czuł się pewnie i nic Cię nie zaskoczy. Wiedza i umiejętności z pewnością zmniejszą Twój strach przed wyjazdem. W opanowaniu stresu przydatne będzie także zdobycie podstawowych informacji o Twoim podopiecznym i spisanie telefonów alarmowych. 

Podczas pracy jako opiekun musisz być przygotowany na wystąpienie nieprzewidzianych, trudnych sytuacji, które mogą wpłynąć zarówno na Twoją pracę, jak i zdrowie psychiczne lub fizyczne. Sytuacje stresujące możemy podzielić na dwa typy: te na które mamy wpływ i którym możemy zapobiec oraz źródła stresu, których niestety nie możemy uniknąć.

Zadbaj o dobry start

Pamiętaj, że nie tylko Ty będziesz zestresowany pierwszym spotkaniem - Twój podopieczny także. Obydwoje będziecie potrzebowali czasu, aby się poznać i do siebie przyzwyczaić. Uzbrój się w cierpliwość i dużą dozę tolerancji - to pomoże uniknąć nieporozumień i niekomfortowych sytuacji. Miłym gestem po przyjeździe będzie wręczenie drobnego upominku dla samego podopiecznego lub jego rodziny. Nie musi to być nic wielkiego. Wystarczą słodycze, drobiazg kojarzący się z Twoim krajem lub coś, co stworzyłeś własnoręcznie. Okazując szacunek i zrozumienie, z pewnością zdobędziesz sympatię zarówno podopiecznego, jak i jego rodziny. 

Rozmawiaj o swoich potrzebach - wyznacz granice

Oferty pracy za granicą różnią się od siebie między innymi zakresem obowiązków czy czasem pracy. Wszystko uzależnione jest od stanu zdrowia seniora oraz preferencji jego i jego rodziny. To oczywiście przekłada się na poziom Twojego obciążenia. Jednak bez względu na to, ile oraz jakiego rodzaju zadania będą na Ciebie czekać każdego dnia, ustal z rodziną seniora częstotliwość Twoich przerw.

Decydując się na tę pracę z pewnością zależy Ci na zdrowiu Twojego podopiecznego, jednak nie możesz w tym wszystkim zapominać o sobie. Najlepszy opiekun to wypoczęty opiekun. Wyznaczenie granic pozwoli Ci zachować balans między pracą a odpoczynkiem.