Czym jest wertykulator?
Bardzo dobrze utrzymany trawnik świadczy o tym, że nie tylko jest regularnie koszony, podlewany i nawożony, ale i że pracował na nim wertykulator. Jest to urządzenie ogrodnicze, które ze względu na rodzaj napędu dzieli się na wertykulatory:
- ręczne;
- akumulatorowe;
- elektryczne;
- spalinowe;
- podczepiane pod ciągnik.
Wertykulator wyposażony jest w noże dobrej jakości, wykonane z odpornej na korozję stali nierdzewnej, które mogą mieć jednak zróżnicowany kształt. Przy pracach na przydomowych, dobrze utrzymanych trawnikach najczęściej wykorzystywane są noże płaskownikowe, ale dosyć popularne są również noże tarczowe oraz łukowe, które lepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach oraz trawnikach mocno zniszczonych. Bez względu jednak na rodzaj ostrzy wszystkie służą jednemu celowi, a dobór rodzaju wertykulatora oraz noży zależy zwykle od wielkości trawnika.
Do czego służy wertykulator?
Wertykulatory służą głębszemu nacinaniu darni, które po przejechaniu urządzenia tworzą dosyć charakterystyczne rowki. Celem wykonywania tych nacięć jest naruszenie wierzchniej warstwy gleby, co skutkuje stworzeniem lepszych warunków wzrostu dla trawy. Darń zostaje rozluźniona i uzyskuje lepszy dostęp do powietrza oraz do wody i ewentualnie nawozów, ale nie tylko. Wertykulator również porusza wierzchnią warstwę sfilcowanej trawy zalegającej po koszeniach, ułatwiając jej usunięcie, a także usuwa mchy.
Kiedy warto zastosować wertykulator?
Wertykulatorów nie stosuje się często, ale jedynie raz albo dwa podczas sezonu. Pierwszy i czasami jedyny przejazd wertykulatorem najlepiej wykonywać wczesną wiosną, ale dopiero po pierwszym albo drugim koszeniu. Co istotne, trawniki przycinane są zwykle do wysokości ok. 4 cm, ale przed użyciem wertykulatora trawa powinna być znacznie niższa i trzeba ją skosić na wysokość zaledwie jednego centymetra. Tuż przed przejazdem trzeba jeszcze zgrabić dokładnie trawnik i usunąć z niego wszystko, co może przeszkadzać (gałązki itp.). Jednocześnie do wertykulacji nie należy przystępować ani na mokrym, ani na suchym trawniku.
W zależności od stanu trawnika wykonywany jest jeden albo dwa przejazdy wertykulatorem. Nie ma jednak mowy o przejeżdżaniu po raz drugi po tych samych śladach. Jeżeli producent wertykulatora zaleca dwukrotne użycie, drugi przejazd trzeba poprowadzić prostopadle do pierwszego. Po zakończeniu pracy trzeba oczywiście zgrabić wszystkie naruszone przez wertykulator resztki mchów i filcu, a cały zabieg można powtórzyć, ale dopiero jesienią.