Zgodnie z ustawą z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2244, z późn. zm.), obligacja jest papierem wartościowym emitowanym w serii, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji, zwanego dalej „obligatariuszem”, i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia.
Zanim jednak zapadnie decyzja o zakupie obligacji, warto dowiedzieć się o nich więcej.
#1 Wybierz emitenta
Obligacje może emitować Skarb Państwa oraz Narodowy Bank Polski. Zgodnie z art. 2 i 3 ustawy o obligacjach, obligacje mogą emitować również:
1) osoby prawne, w tym osoby prawne mające siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
- a) prowadzące działalność gospodarczą lub
- b) utworzone wyłącznie w celu przeprowadzenia emisji obligacji,
2) osoby prawne upoważnione do emisji obligacji na podstawie odrębnych ustaw,
3) spółki komandytowo-akcyjne,
4) spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa,
5) gminy, powiaty oraz województwa, zwane dalej „jednostkami samorządu terytorialnego”, a także związki tych jednostek oraz jednostki władz regionalnych lub lokalnych innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
6) instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska lub Narodowy Bank Polski, lub przynajmniej jedno z państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), lub bank centralny takiego państwa, lub instytucje, z którymi Rzeczpospolita Polska zawarła umowy regulujące działalność takich instytucji na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i zawierające stosowne postanowienia dotyczące emisji obligacji– zwane dalej „emitentami”.
Za najmniej ryzykowne uznaje się obligacje skarbowe. Są oferowane w sprzedaży detalicznej przez Skarb Państwa, reprezentowany przez Ministra Finansów. Najbardziej popularne w ostatnim czasie są obligacje indeksowane inflacją.
#2 Określ horyzont inwestycyjny
Zanim inwestor podejmie decyzję o zakupie obligacji, powinien określić, jak długo ma trwać proces inwestycyjny. Ze względu na okres wykupu istnieją bowiem obligacje krótkoterminowe (do 1 roku), średnioterminowe (od 1 do 5 lat) i długoterminowe (powyżej 5 lat).
#3 Zastanów się, jakiego zysku oczekujesz
W przypadku obligacji (głównie stałoprocentowych) wyliczenie przyszłych zysków jest stosunkowo proste. To duża zaleta, w przeciwieństwie do innych metod inwestycyjnych (np. zakupu akcji), gdzie trudno ocenić wysokość przyszłego zysku. Inwestorzy mają do wyboru obligacje o stałym oprocentowaniu, zmiennym oprocentowaniu (jego wysokość jest uzależniona głównie od obecnej wartości WIBOR) i zerowym oprocentowaniu.
#4 Przemyśl, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie
Zakup obligacji nie będzie odpowiedni dla każdego typu inwestora. Spełni oczekiwania głównie osób, które chcą zacząć inwestować w relatywnie bezpieczną klasę aktywów i nie mają dużego doświadczenia. Będzie to również dobry wybór dla osób, które szukają produktów obarczonych niższym ryzykiem niż akcje. Będzie to również dobry sposób na dywersyfikację portfela, dla inwestorów, którzy mają już aktywa o wysokim poziomie ryzyka.
#5 Kup sam lub z pośrednikiem
Inwestowanie w obligacje jest możliwe bezpośrednio, na rynku Catalyst lub pośrednio, za pomocą domu maklerskiego, czy funduszu inwestycyjnego (np. zarządzanego przez Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A).
Zastrzeżenia prawne
Niniejsza wiadomość ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego. Nie należy jej traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1500, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar TFI S.A. oraz Caspar Asset Management S.A. informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.