Charakterystyka mąki migdałowej
Mąka migdałowa ma konsystencję proszku podobnie jak mąka pszenna. Wyróżnia ją delikatna kremowa barwa i gładka struktura. Migdały zbierane ręcznie lub maszynowo z drzew oraz krzewów poddane są procesowi blanszowania, a następnie nieprażone zostają zmielone. Warto zauważyć, że podczas blanszowania nie tracą swoich właściwości, dlatego mąka bogata jest w cenne witaminy i minerały.
Stosując mąkę migdałową, możemy liczyć na dużą zawartość błonnika, potasu, a także magnezu. W porównaniu do popularnej mąki pszennej ta migdałowa zawiera około 7 razy mniej węglowodanów, co jest istotną kwestią dla osób borykających się z problemami dotyczącymi układu pokarmowego lub cukrzycy. Najczęściej spotykana mąka migdałowa w sklepach pochodzi ze zbiorów z rejonu USA, Izraela, Hiszpanii, a także Włoch.
Cuda tworzone z mąki migdałowej
Mąka migdałowa jest nie tylko jednym z najzdrowszych zamienników popularnej mąki pszennej, ale również jest ważnym składnikiem diety ketogenicznej, wegańskiej oraz glutenowej. Co ważne, mąkę migdałową można spożywać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej.
Błonnik zawarty w migdałach wspiera perystaltykę jelit, białko pomaga podtrzymać masę mięśniową, a żelazo pełni ważną funkcję przy produkcji czerwonych krwinek. Zastosowanie mąki migdałowej podobnie jak i pszennej jest ogromne i wszystko zależy od naszej wyobraźni i indywidualnych upodobań. Bez problemu upieczemy pysznego biszkopta, przygotujemy zdrowe naleśniki dla osób z nietolerancją glutenu, a nawet upieczemy z niej chleb.
Mąka migdałowa może być pysznym dodatkiem do musli, sosów oraz zup. Przy zakupie mąki powinniśmy zwrócić uwagę na jej skład, ponieważ najbardziej odżywcza jest ta, w której składzie są tylko migdały. Niezależnie czy gotujemy dla nas samych, czy dla rodziny, powinniśmy zadbać o najwyższej jakości produkty pochodzenia naturalnego.
Należy pamiętać, że mąka migdałowa nie powinna być podawana osobom, które cierpią na alergię. Dzięki temu spożywane posiłki będą dla nich zawsze bezpieczne.