Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Wyszyny Kościelne gospodarzami Zjazdu Szkół im. Pileckiego

W programie "Rozmowa Radia Rekord" Michał Szczyglak gości Jacka Wiśniewskiego, dyrektora Szkoły Podstawowej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego w Wyszynach Kościelnych. Rozmowa dotyczy organizacji 10. Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół imienia rotmistrza Witolda Pileckiego, którego Radio Rekord Mazowsze jest patronem. Dowiedz się, co czeka uczestników tego jubileuszowego wydarzenia w Wyszynach Kościelnych w dniach 3-5 czerwca.

redakcja
Dzisiaj 12:20
Szkoła z małej miejscowości spełniła wielkie marzenie - Zjazd Szkół Pileckiego
Jacek Wiśniewski w studio Radia Rekord Mazowsze

Redaktor (Michał Szczyglak):  Dzień dobry Państwu. Witam w programie Rozmowa Radia Rekord. Gościem jest dzisiaj pan Jacek Wiśniewski, dyrektor Szkoły Podstawowej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego w Wyszynach Kościelnych. Dzień dobry panie dyrektorze.

Dyrektor (Jacek Wiśniewski): Dzień dobry panie redaktorze. Dzień dobry państwu.

Redaktor: Panie dyrektorze, Szkoła Podstawowa w Wyszynach Kościelnych jest organizatorem 10. Ogólnopolskiego Zjazdu Szkół imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. Radio Rekord Mazowsze patronuje temu wydarzeniu. Proszę przybliżyć naszym słuchaczom, czym jest ten zjazd i jakie ma znaczenie. Zwłaszcza, że to już jubileuszowa edycja.

Dyrektor: Edycja jubileuszowa, 10. Jednakże pierwsza szkoła w Polsce, która dostała, nadała imię rotmistrza Witolda Pileckiego, to było 30 lat temu w Zabrzu. I tu pani dyrektor Grażyna Kosowska  jako pierwsza dyrektorka w Polsce odważyła się – bo tak trzeba to określić – nadać szkole imię rotmistrza. Także to w zasadzie dopiero 10. zjazd, bo jak liczymy, to też 30 lat od pierwszego nadania szkole w Polsce imienia rotmistrza.

Redaktor: Może wcześniej nie było odważnych, żeby taki zjazd zorganizować. Pamięta pan, kiedy się odbył ten pierwszy zjazd?

Dyrektor: Pierwszy zjazd był rok po nadaniu szkole imienia. Był to raczej taki zjazd promujący imię. Jednakże to nie były też czasy sprzyjające, aby obchodzić hucznie rocznicę i eventy powiązane z imieniem.

Redaktor: No tak, wtedy jeszcze były takie zawirowania na scenie politycznej w tamtych czasach. No nie wszyscy to pamiętają. My jeszcze trochę możemy kojarzyć. Panie dyrektorze, a co czeka uczestników zjazdu, którzy przybędą do Wyszyn Kościelnych w dniach 3-5 czerwca? Jakie główne punkty programu przygotowaliście?

Dyrektor: Najpierw chciałbym powiedzieć, że zjazd to jest takie spełnienie moich marzeń. My w szkole nadaliśmy, my szkole nadaliśmy imię w '17 roku. I w tym, w tym też roku byliśmy na pierwszym takim naszym zjeździe, gdzie, gdzie uczestniczyliśmy w Wałbrzychu. Jak poczułem klimat, zobaczyłem, kto przyjeżdża i jak duch rotmistrza jest unoszony wśród zjazdowiczów, pomyślałem od razu, że takim moim marzeniem niespełnionym będzie zorganizowanie zjazdu szkół Pileckiego w Wyszynach Kościelnych. Z racji tej, że mała miejscowość, mała szkoła, nieduże, nieduże społeczeństwo, będzie to takie marzenie trochę nie do zrealizowania. Jed... Jednakże po dwóch latach byłem na kolejnym zjeździe w Ostrowi Mazowieckiej. Kolejne 2 lata, zjazd ostatni, który się odbył, dziewiąty w Białymstoku. I tam rozmawiając z koleżankami, kolegami, dyrektorami, przedstawicielami innych szkół rotmistrza z Polski, tak trochę zostałem przekonany, ale też dostrzegłem pewną możliwość i zacząłem przez, w ciągu tych dwóch lat od zjazdu w Białymstoku pracować nad tym, aby właśnie zjazd i marzenie się spełniło. I tak jesteśmy jeszcze w przededniu zjazdu, ale wiem, że on się odbędzie. Wiem, w jakich okolicznościach on się odbywał, będzie odbywał. Wiem, jak z otwartą ręką, sercem wszystkie osoby, do których zwróciłem się o wsparcie, o...

Redaktor: ...objęcie patronatem...

Dyrektor: ...objęcie patronatem... nikt nie odmówił. Nikt nie odmówił. To znaczy... Jeszcze wrócimy, ale skupmy się jeszcze póki co na tym programie, bo wypełnić trzy dni to nie jest tak łatwo. Czy będzie dużo osób, ilu gości się spodziewacie? No czy tam będą jakieś prelekcje, a może będzie odwiedzenie jakichś miejsc historycznych? Proszę coś nam o tym opowiedzieć.

Dyrektor: Oczywiście ja też nauczony już doświadczeniem, program zjazdu przygotowałem też pod oczekiwania zjazdowiczów. I brakowało nam nieco w poprzednich zjazdach integracji, czyli takiego czasu, gdzie zjazdowicze będą mogli spędzić czas sami z sobą, wymieniając różnego rodzaju doświadczenia i planując przyszłość. Dlatego też pierwszego dnia, czyli termin zjazdu to 3, 4, 5 czerwca, zjeżdżają się zjazdowicze we wtorek. I po zakwaterowaniu w hotelu Mława ruszymy do Wyszyn Kościelnych, nad nasze stawy świeżo zrewitalizowane. I tam odbędzie się integracyjne wędkowanie, które przeprowadzi nam, zorganizuje nam Koło Wędkarskie Złota Rybka w Wyszynach Kościelnych. I tam będzie ta pierwsza integracja połączona oczywiście z warsztatami historycznymi. Zakończone to zostanie ogniskiem wspólnym na terenie szkoły, bo muszę tutaj przybliżyć słuchaczom, że nasza szkoła leży w parku podworskim, w otulinie ponad stuletniego parku, w sąsiedztwie dworskich stawów. Dlatego nie sposób do hotelu zabierać gości. Chce...

Redaktor: Czyli też historyczne miejsce.

Dyrektor: Dokładnie.

Redaktor: I urokliwe.

Dyrektor: Dokładnie. Tak. To pierwszy, pierwszy dzień. Drugiego dnia, czyli środa, 4 czerwca, będzie to część taka główna uroczystości, która rozpocznie się o 9:00 rano. Wymarsz sztandaru rotmistrza naszej szkoły wraz z pocztami sztandarowymi i gośćmi zaproszonymi do kościoła, który góruje nad Wyszynami Kościelnymi. I tam odbędzie się uroczysta msza święta z okazji właśnie zjazdu, połączona też nieco z obchodami majowymi rotmistrza. Także duże, duże wydarzenie nie tylko dla szkoły, ale też dla społeczeństwa. Po mszy przemarsz na teren szkoły. Zwyczajowo, przy dużych wydarzeniach na terenie szkoły w parku sadzimy okolicznościowe drzewo, które otrzymuje tablicę pamiątkową. I z racji zjazdu, nie będę jeszcze mówił, może przy następnym wejściu, kto posadzi to drzewo. Będzie to pamiątka dla potomnych właśnie w parku i upamiętniająca zjazd. Następnie pod obeliskiem rotmistrza Witolda Pileckiego, który w tym roku postawiliśmy przed szkołą. Tam nastąpi część oficjalna z podniesieniem flagi państwowej, z odśpiewaniem hymnu państwowego. Tam nast... będą przemówienia i część oficjalna, jak również złożenie, złożenie kwiatów. Po tej części oficjalnej przejdziemy na drugą część szkoły, do tej mniej takiej oficjalnej właśnie, gdzie, gdzie, gdzie są place zabaw, gdzie jest zewnętrzna siłownia, boisko szkolne, tam będzie odbywał się piknik. Nazywamy go Piknikiem U Pileckiego, bo to nie pierwsze wydarzenie, tak żeby było nie tylko dla ducha, ale też dla ciała. Tam odbędą się różnego rodzaju zabawy...

Redaktor: Czyli dalszy integracji.

Dyrektor: Tak, integracji i już nie tylko zjazdowiczów, ale też wszystkich gości zaproszonych, dzieci, młodzieży z różnych też szkół.

Redaktor: Z tego, co pan mówi, to wynika, że to wcale nie będzie jakaś sztywna impreza i to taka nadęta, jak ja to czasami mówię, ale też przyjemna, że będzie można sobie spokojnie porozmawiać, pocieszyć się z sobą nawzajem, powymieniać się doświadczeniami.

Dyrektor: Tak. I to ta formuła, ja o tej formule już informowałem zjazdowiczów i, i bardzo, bardzo są z tego zadowoleni. Ja też od samego Andrzeja Pileckiego, który w Białymstoku uczestniczył razem z nami...

Redaktor: Andrzej Pilecki to potomek?

Dyrektor: Tak, syn. Starszy syn jest. Jest młodsza córka Zosia. Właśnie też mówił, że brakowało na tym zjeździe troszkę nas. No, ale to nie każdy ma takie warunki, nie każdy ma park, stawy. Tam jednak w dużym mieście zupełnie inne warunki. Ale to mi tak na... nakierowało mnie na to, że musimy być, być razem. Dlatego też na tym pikniku będziemy przez jakiś czas ze zjazdowiczami. Potem piknik dalej będzie odbywał się swoim rytmem. Natomiast ja zjazdowiczów zabiorę na miejsca, do miejsc pamięci na terenie powiatu mławskiego. Potem krótki relaks w hotelu. I jeszcze Perła Mazowsza – Opinogóra. I tam będziemy zwiedzali pałac i tam zakończymy, zakończymy ten dzień oficjalny.

Redaktor: A, że to jest, to jest zjazd ogólnopolski, to będą zjazdowicze z całego kraju. Zatem warto im pokazać nasze piękne miejsca, prawda, na północnym Mazowszu.

Dyrektor: Zdecydowanie, zdecydowanie tak. Mamy się czym pochwalić. Ja tak naprawdę rysując czy też planując zjazd te trzy dni, to tak naprawdę musiałem bardzo mocno wybierać pomiędzy jednym a drugim, trzecim, trzecią propozycją. Bo, bo naprawdę mamy co pokazać, mamy czym się pochwalić. Ale nie mogłem... cały czas z tyłu głowy, głowy miałem to, że musimy być razem, mamy się integrować i mieć swobodę, swobodę komunikowania się.

Redaktor: Z jakich części kraju spodziewacie się uczestników?

Dyrektor: Panie redaktorze, drodzy słuchacze, to wydarzenie historyczne dla Wyszyn Kościelnych, bo będziemy mieli delegacje zarówno z województwa podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, z kujawsko-pomorskiego, z Podlasia, z województwa śląskiego, z warmińsko-mazurskiego – powtarzam, bo, bo są dwie delegacje. No i my jesteśmy tą szkołą na Mazowszu. Także z, jako jedyni z Mazowsza, największe województwo reprezentuje szkoła z Wyszyn Kościelnych, jednocześnie organizator. A panie dyrektorze, a ktoś z rodziny rotmistrza będzie na tym zjeździe?

Redaktor: Spodziewacie się kogoś?

Dyrektor: Spodziewamy się. Jednakże...

Redaktor: Nie jest to pewne.

Dyrektor: Nie jest to, nie jest to pewne. Jednak jestem w kontakcie z dziećmi rotmistrza, zarówno panią Zofią, jak i panem Andrzejem. Ale jeszcze nie, nie jest to pewne, czy, czy przyjadą. Na pewno chcą. Wiem, że to też były marzenia. Bo jak wcześniej na zjazdach widywaliśmy się i ja wspominałem o naszej szkole, pokazywałem albumy, lokalizację, także potomkowie, dzieci rotmistrza, widząc park, widząc drzewa, chcieli. Mam nadzieję, że będą z nami.

Redaktor: Mhm. A proszę przypomnieć, od kiedy wasza szkoła nosi imię rotmistrza?

Dyrektor: W '17 roku. W '17 roku nadaliśmy szkole imię. Także tak naprawdę...

Redaktor: Nie, niedługo.

Dyrektor: No właśnie.

Redaktor: A wybór patrona szkoły to zawsze ważna decyzja. Dlaczego akurat rotmistrz Witold Pilecki został wybrany na patrona szkoły w Wyszynach Kościelnych i jakie wartości związane z jego postacią staracie się państwo przekazywać uczniom?

Dyrektor: To, to dobre pytanie, które często pada. I tak naprawdę dosłownie wczoraj odsłoniłem tablicę w szkole, która dokładnie precyzyjnie wyjaśnia, jak to się stało. I szkoła była bezimienna. Gdzieś za... zalągł się pomysł w mojej głowie, że no tak nie powinno być. Tak nie powinno być i ogłosiłem konkurs na to, aby zgłaszać propozycje. Propozycji było 14. Powołałem kapitułę w składzie wójta gminy, proboszcza, przedstawiciela rady rodziców.

Redaktor: A Wyszyny leżą w jakiej gminie?

Dyrektor: W gminie Stubsk. W gminie Stubsk. Był też dyrektor delegatury kuratorium w Ciechanowie. Skończyłem na przedstawicielu rady rodziców. Był też przedstawiciel samorządu uczniowskiego i przedstawiciele rady rodziców. Także w takim szerokim gronie, w tajnym głosowaniu jednogłośnie rotmistrz wygrał i został...

Redaktor: ...został naszym patronem.

Dyrektor: ...został naszym patronem. Co do wartości, w głównym miejscu w szkole: "Rotmistrz Witold Pilecki naszym autorytetem". To, to w zasadzie tłumaczy wszystko.

Redaktor: Czy chce pan zdradzić, kto zasadzi ten [dom] pamięci, czy jeszcze dzisiaj nie mówimy o tym?

Dyrektor: Nie, nie chcę mówić. Niech to będzie niespodzianka.

Redaktor: Słuchacze dowiedzą się z relacji medialnych.

Dyrektor: Zdecydowanie. Tak. Tak.

Redaktor: Mhm. Jeszcze tak na szybko, panie dyrektorze. Tak organizacja takiego wydarzenia to nie jest mały koszt. Skąd wzięliście na to pieniądze? Szkoła jest taka bogata? Czy to rodzice się może składali?

Dyrektor: Tak, trochę nie wiem, co powiedzieć, bo powiedzieć, że szkoła nie jest bogata... Nie no, szkoła jest bogata. Tak, jest bogata duchowo. Jesteśmy świetną placówką, dobrze wyposażoną. Mam nadzieję, że słucha nas pan wójt, także prowadzący.

Redaktor: Tak jest.

Dyrektor: To, to na pewno potwierdza. I wszyscy, którzy znają nas, wiedzą, że jesteśmy bogatą placówką, dobrze wyposażoną, mamy duże osiągnięcia. Pewnie gdybyśmy nie byli tacy, to nie myślałbym o zjeździe. Nie byłoby na to, na to stać. Może...

Redaktor: Czyli poza gminą, może inaczej zadam pytanie. Czy poza gminą, która, no na pewno was bardzo wspiera, były jeszcze osoby, które też was jak w jakiś sposób wsparły? No nie trzeba wymieniać dosłownie imiennie, tylko czy były takie osoby w ogóle?

Dyrektor: Tak, oczywiście. Wszystkich pewnie byłby problem wymienić. Ale wydaje mi się, że właśnie imię rotmistrza otwiera wszystkie serca i dusze. Bo począwszy od marszałka województwa, starosty mławskiego, burmistrza miasta Mławy, oczywiście naszego wójta Jacka Świderskiego, poprzez przedsiębiorców czy dyrektorów jednostek samorządowych, tych przedsiębiorstw mniejszych i większych też. I banki się zaangażowały. Nikt nie powiedział, że, że nie pomoże, że każdy wesprze.

Redaktor: Chociażby honorowym patronatem.

Dyrektor: Chociażby honorowym patronatem. Ale naprawdę każdy rękę mi podał i, i chętnie w tym uczestniczy, co pewnie potwierdzą swoją obecnością na samym zjeździe. Bo wiedzą wszyscy, że to jest ważna inicjatywa i bohaterów naszych trzeba upamiętniać.

Redaktor: Panie dyrektorze, króciutko. Jakie nadzieje wiąże pan z tegorocznym zjazdem i czego życzyłby pan sobie i wszystkim uczestnikom?

Dyrektor: To nie tylko moja nadzieja, ale nadzieja wszystkich zjazdowiczów. Bo tak sobie ostatnio powiedzieliśmy na spotkaniu w Ostrowie Mazowieckiej, w domu Muzeum Rodziny Pileckiej, który nas wspiera. W tej krótkiej audycji ja nie mogę, nie jestem w stanie wszystkiego powiedzieć. Bo tam będzie też w trakcie zjazdu część merytoryczna prowadzona przez coachów z muzeum dla dzieciaków, warsztaty dla nauczycieli, jak również i prelekcje, wykłady dla samych zjazdowiczów. Także ta część też jest bardzo ważna i, i ona się odbędzie. I to Dom Muzeum Rodziny Pileckich z Ostrowi Mazowieckiej nas wyposaża w te narzędzia. Marzeniem moim i takim planem dla wszystkich zjazdowiczów jest to, aby spośród nas wyłonić następnego zjazd... następnego organizatora zjazdu. A ja swoimi działaniami będę chciał przekonać tą następną osobę, że nawet mała szkoła w małym środowisku, ale jeżeli jest wola, jeżeli ma się wokół siebie dobrych ludzi, to jesteśmy w stanie to zrobić.

Redaktor: Dziękuję serdecznie za rozmowę i przybliżenie nam tego ważnego wydarzenia. Przypomnę, że gościem programu Rozmowa Radio Rekord był pan Jacek Wiśniewski, dyrektor Szkoły Podstawowej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego w Wyszynach Kościelnych, w gminie Stubsk, w powiecie mławskim, na północnym Mazowszu. Dziękuję bardzo panie dyrektorze.

Dyrektor: Dziękuję panie redaktorze, pana redaktora i wszystkich słuchaczy. Zapraszam oczywiście na tą główną część.

Redaktor: Dziękuję.


Radio Rekord /CZD