Obchody zorganizował Urząd Gminy Sońsk, Gminny Ośrodek Kultury w Gołotczyźnie oraz 2. Ośrodek Radioelektroniczny, przy współpracy z Powiatową Komendą Policji w Ciechanowie i OSP KSRG w Sarnowej Górze. Ceremonię uświetniła Orkiestra Wojskowa z Radomia.
Uroczystości rozpoczęła uroczysta Msza Święta polowa w intencji polskich żołnierzy, poległych podczas bitwy w 1920 r
Po mszy zabrał głos Jarosław Muchowski, Wójt Gminy Sońsk, który podziękował za obecność przybyłym gościom i podkreślił, jak ważna jest pamięć o heroizmie oraz poświęceniu ludzi, którzy polegli za wolną Ojczyznę. Przypomniał wydarzenia, które miały miejsce 103 lata temu oraz znaczenie jakie miały dla tamtych oraz obecnych pokoleń. Na koniec odniósł się do sytuacji za naszą wschodnią granicą, podkreślając, że uroczystości takie jak ta są dowodem, jak silny jest polski naród.
Przemawiał też minister Maciej Wąsik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W trakcie przemówienia zwrócił uwagę na trudną sytuację młodego państwa polskiego latem 1920 r. Zaledwie 2 lata po odzyskaniu niepodległości musiało stawić czoła bolszewickiej nawale.
Oficjalna cześć zakończyła się składaniem kwiatów pod pomnikiem pamięci i odegraniem stosownych sygnałów wojskowych o raz pieśni. Wydarzenie to stanowiło okazję do uhonorowania pamięci poległych żołnierzy oraz do przypomnienia o znaczeniu jedności narodu w walce o wolność i niepodległość Polski.
Goście, podczas pikniku militarnego mogli podziwiać sprzęt wojskowy (w tym m.in. czołg i wyrzutnię) i kosztować przysmaków przygotowanych prze Koła Gospodyń Wiejskich
Piknik został przerwany bezprecedensowym incydentem, w którym policyjny śmigłowiec, biorący udział w pokazie sprzętu służb mundurowych, wykonując manewr po starcie, zerwał przewód odgromowy ("zerowy") na linii elektrycznej wysokiego napięcia.