Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Dzisiaj,17 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. To moment refleksji nad tragediami, które codziennie rozgrywają się na drogach. Czy zdajemy sobie sprawę z konsekwencji każdej decyzji za kierownicą?

Sam Janowska
2024-11-17 08:00
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych – chwila refleksji i lekcja odpowiedzialności

Hołd dla ofiar i ratowników
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych przypada co roku na trzecią niedzielę listopada. W Polsce główne uroczystości odbywają się w Zabawie koło Tarnowa, gdzie przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście” składane są wieńce i modlitwy. Ten dzień to także okazja do oddania hołdu funkcjonariuszom Policji, zespołom medycznym i ratownikom, którzy codziennie walczą o życie poszkodowanych na drogach.

Kogo dotykają tragedie na drogach?
Ofiary wypadków to nie tylko ci, którzy stracili życie. To także osoby, które przeżyły wypadki, ale muszą zmagać się z trwałymi urazami psychicznymi i fizycznymi, a także ich bliscy, którzy często borykają się z nieodwracalnymi zmianami w życiu.

Wspólna odpowiedzialność na drogach
Brawura, lekkomyślność czy lekceważenie przepisów ruchu drogowego to jedne z głównych przyczyn wypadków. Obchody tego dnia są przypomnieniem, że każda decyzja za kierownicą może mieć dramatyczne konsekwencje – zarówno dla kierowców, jak i innych użytkowników dróg.

Historia Dnia Pamięci
Światowy Dzień Pamięci został zapoczątkowany w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace, a w 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło go międzynarodowym wydarzeniem. To dzień, który nie tylko upamiętnia ofiary, ale także podkreśla potrzebę edukacji i rozwagi na drogach.

Apel do kierowców
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu insp. Jerzy Sztuc skierował List Otwarty Policji do mieszkańców Mazowsza.

fot. Policja Mazowiecka