O wsparcie będą mogli ubiegać się studenci V i VI roku kierunku lekarskiego. Stypendium w wysokości do 2 tys. zł będzie wypłacane przez 9 miesięcy. Aby je otrzymać, studenci będą musieli wykazać się średnią ocen z egzaminów nie niższą niż 4.2 (za rok studiów poprzedzający rok zgłoszenia wniosku) i zobowiązać się - po zakończeniu stażu podyplomowego - do podjęcia pracy w wojewódzkim podmiocie leczniczym w ramach co najmniej jednej z wybranych specjalizacji deficytowych - informuje urząd marszałkowski.
- Chcemy, aby był to program wieloletni. W tej edycji przewidujemy stypendia dla około 100 najlepszych studentów. Chcemy w ten sposób wesprzeć finansowo przyszłych lekarzy, ale też zachęcić ich do wyboru specjalizacji, w których występują największe braki na rynku. Pracujemy już nad naborem wniosków, a w konsultacji z wojewódzkimi podmiotami leczniczymi opracowujemy listę specjalizacji deficytowych - powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Stypendia mają ruszyć od początku roku akademickiego 2021/2022. Na realizację programu w latach 2021-2023 samorząd Mazowsza przeznaczy 6,6 mln zł.