- Luzowanie obostrzeń wynika z potrzeby uruchomienia gospodarki, ale musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami będziemy luzowali te obostrzenia, czasem może się zdarzyć, że będziemy musieli zrobić krok wstecz. Taki jest charakter tego wirusa - mówił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. - Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia - trzymajmy się tych zasad - podkreślił premier.
Co ważne, mimo luzowania obostrzeń, nadal obowiązuje nas dystans społeczny i obowiązek zachowania 2 m dystansu w przestrzeni publicznej oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa.
- galerie handlowe (w sklepach 1 osoba na 15 mkw. - obowiązują zasady dystansowania społecznego. Uwaga! Nieczynne pozostają restauracje w strefach żywienia i strefy rekreacji),
- hotele i miejsca noclegowe (bez restauracji, i przestrzeni rekreacyjnych np. siłowni, basenów )
- zabiegi rehabilitacji w placówkach ochrony zdrowia (nie dotyczy to salonów masażu)
- muzea, biblioteki, instytucje kultury, galerie sztuki (kina pozostają zamknięte)
- Sklepy budowlane czynne w weekendy
Od środy, 6 maja:
- umożliwienie działalności żłobków i przedszkoli w reżimie sanitarnym (decyzja o otwarciu należy do samorządu, który jest organem prowadzącym daną placówkę, a otwarcie będzie obowiązywało zgodnie z wymaganiami sanitarnymi).
Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.
Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.