- Najważniejszym zadaniem, z jakim będziemy się mierzyć w najbliższym czasie, jest szczegółowa inwentaryzacja źródeł niskiej emisji, a co za tym idzie zanieczyszczeń powietrza. Jest niezbędna, by móc prowadzić skuteczne działania zmierzające do poprawy jakości powietrza. Istotna jest również wymiana źródeł ogrzewania na elektryczne i OZE. Nie bez znaczenia jest także szeroka edukacja ekologiczna - powiedział Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych urzędu marszałkowskiego.
Projekt programu ochrony powietrza dla Mazowsza będzie konsultowany po raz drugi. Pierwsze konsultacje odbyły się w marcu. Ich efektem było ponad 2 tysiące opinii, uwag i wniosków. Sytuacja epidemiologiczna w kraju spowodowana koronawirusem i regulująca ten stan ustawa sprawiły, że został przedłużony termin uchwalenia programów ochrony powietrza. Nowe programy dla regionów mają być uchwalone do 30 września 2020 roku - informuje urząd marszałkowski.
W programie przede wszystkim opisany jest stan jakości powietrza na Mazowszu. Wskazane zostały w nim źródła, które są przyczyną powstawania przekroczeń norm jakości powietrza. Dokument proponuje konkretne działania naprawcze, np. wymianę kotłów, termomodernizację budynków, wprowadzenie stref ograniczonego ruchu, zakaz używania dmuchaw czy kontrolę tego, czym palą mieszkańcy w piecach. Adresatem działań są przede wszystkim samorządy, ale wdrożenie działań w życie nie będzie możliwe bez aktywnego włączenia się mieszkańców. Uwagi i wnioski można składać w formie pisemnej na adres urzędu marszałkowskiego. Konsultacje potrwają do 13 lipca.