W siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, 13 maja, miało miejsce wydarzenie o dużym znaczeniu dla przyszłości polsko-tureckich stosunków gospodarczych – Forum Polska–Turcja. Inicjatywa ta przyciągnęła uwagę kluczowych postaci ze świata dyplomacji, liderów biznesu oraz przedstawicieli instytucji finansowych, takich jak Bank Gospodarstwa Krajowego. Celem spotkania było pogłębienie dialogu na temat wzajemnej współpracy handlowej, perspektyw inwestycyjnych oraz dostępnych instrumentów wspierających eksport i import między Polską a Turcją.
Wśród gości znaleźli się m.in. Ambasador Republiki Turcji w Polsce, J.E. Rauf Alp Denktaş, oraz prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Kłoczko. Szczególną uwagę zwróciła obecność senatora Krzysztofa Bieńkowskiego, wiceprzewodniczącego Polsko-Tureckiej Grupy Parlamentarnej, który jako jedyny członek polskiego parlamentu aktywnie uczestniczył w obradach. Jego zaangażowanie w rozwój relacji międzynarodowych, zwłaszcza z krajami Bliskiego Wschodu, było widoczne zarówno podczas sesji plenarnej, jak i w trakcie bilateralnych rozmów z przedstawicielami tureckiego przemysłu. Senator odbył spotkania z reprezentantami tak znaczących firm jak Ford Otosan – potentat w produkcji samochodów ciężarowych, Gülermak – znany z realizacji projektów infrastrukturalnych, a także Pluskim Kimya, CN Kimya oraz Atlantic Valley Partners.
Senator Bieńkowski nie krył optymizmu co do przyszłości polsko-tureckich przedsięwzięć.
- Polska i Turcja mają ogromny potencjał współpracy, zwłaszcza w sektorach przemysłowych, infrastrukturalnych
i logistycznych. Moja obecność na forum to wyraz zaangażowania w rozwój tych relacji, z których skorzystać mogą także polskie samorządy i przedsiębiorcy lokalni – podkreślił, wskazując na konkretne korzyści płynące z zacieśniania więzi.
Znaczenie wsparcia instytucjonalnego dla rozwoju tej współpracy podkreślili przedstawiciele polskiego rządu: Przemysław Buczkowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Karol Rozenberg z Banku Gospodarstwa Krajowego. Ich obecność sygnalizowała gotowość do wspierania polsko-tureckich inicjatyw, szczególnie w obszarze handlu i inwestycji zagranicznych.
Forum zgromadziło szerokie grono tureckich przedsiębiorstw, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu polskim rynkiem. Ford Otosan, z przychodami przekraczającymi 14 miliardów dolarów w 2023 roku i eksportem do ponad 90 krajów, jest przykładem skali potencjalnej współpracy. Podobnie firma Gülermak, realizująca projekty metra i kolei, w tym w Polsce, pokazuje, jak tureckie firmy mogą przyczyniać się do rozwoju polskiej infrastruktury. Wśród uczestników znalazły się również firmy z sektora chemicznego (Pluskim Kimya, CN Kimya), maszynowego (Pusmak Machinery), doradczego (Atlantic Valley Partners), logistycznego (Hilaltrans) oraz turystycznego (Coral Holding).
Spotkanie zakończyło się posiedzeniem Polsko-Tureckiej Rady Biznesu, podczas którego podsumowano dotychczasowe osiągnięcia i nakreślono plany na przyszłość. Organizatorzy zapowiedzieli już kolejne edycje forum, mające na celu dalsze wzmacnianie kontaktów, również na poziomie regionalnym, pomiędzy Turcją a poszczególnymi województwami i powiatami w Polsce. Tak szeroka reprezentacja firm i instytucji z obu państw dowodzi, że polsko-turecka współpraca gospodarcza stoi na solidnych fundamentach i ma przed sobą obiecujące perspektywy rozwoju.