Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Oszustwa inwestycyjne - jak się przed nimi uchronić?

Czy wiesz, jak uchronić się przed oszustwami inwestycyjnymi? Wraz z rosnącym zainteresowaniem inwestycjami, rośnie również liczba oszustów, którzy chcą wykorzystać niewiedzę początkujących inwestorów i wyłudzić od nich pieniądze. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uchronić się przed oszustwami inwestycyjnymi.

redakcja
2023-08-09 13:37
Nie daj się oszukać przy inwestowaniu!

Lato to czas, kiedy wiele osób zastanawia się nad rozwojem swojej kariery, poszukiwaniem nowych pasji i nawiązywaniem kontaktów z ludźmi. Często w tym czasie pojawiają się również chęci zainwestowania swoich oszczędności w fundusze inwestycyjne lub na giełdzie. Niestety, wraz z rosnącym zainteresowaniem inwestycjami, rośnie również liczba oszustów, którzy chcą wykorzystać niewiedzę początkujących inwestorów i wyłudzić od nich pieniądze.

Jak wyglądają oszustwa inwestycyjne? Najczęściej występują w formie fałszywych ofert funduszy inwestycyjnych, które obiecują szybkie i wysokie zyski. Osoby, które szukają informacji na temat inwestowania, mogą natknąć się na nie w mediach społecznościowych, reklamach w sieci lub podczas rozmów telefonicznych z „konsultantami”. Oszuści często podszywają się pod doświadczonych „maklerów” lub „brokerów giełdowych”, wykorzystując do tego fałszywe strony internetowe lub aplikacje mobilne.

Jak można się uchronić przed oszustwami inwestycyjnymi? Przede wszystkim warto zawsze sprawdzać, czy strona internetowa lub aplikacja mobilna, na której chcemy dokonać inwestycji, jest prawdziwa. Warto również zweryfikować firmę lub osobę, która namawia nas do zainwestowania oraz skonsultować swoją decyzję z doświadczonym specjalistą. Nigdy nie należy podejmować decyzji o inwestowaniu pochopnie i nie udostępniać nikomu swoich danych do logowania do bankowości internetowej czy danych karty płatniczej.

Dla początkujących inwestorów warto zacząć swoją przygodę z rynkami finansowymi od poznania czym są i jak działają fundusze inwestycyjne. Warto wybierać te, którymi zarządzają renomowane i sprawdzone Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oraz które podlegają nadzorowi finansowemu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Osoby, które chcą śledzić informacje na temat bezpieczeństwa finansowego, mogą korzystać z list ostrzeżeń publicznych KNF oraz CRiST KNF – zespołu reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego polskiego sektora finansowego.

Pamiętajmy, że ryzyko bierze się z niewiedzy. Warto więc zawsze dokładnie sprawdzać oferty inwestycyjne i nie ulegać presji ze strony oszustów.

policja, fot. ilustracyjne / pixabay