Jak informuje urząd marszałkowski, w ramach wsparcia przewidziano zarówno spotkania indywidualne, jak i grupowe w formie zdalnej lub stacjonarnej. Program potrwa do 31 grudnia 2021 r. i będzie kosztował 100 tys. zł. Przeznaczony jest dla personelu medycznego pracującego w podległych samorządowi województwa placówkach.
- Sytuacja jest bardzo trudna, a skutki koronawirusa odczuwają nie tylko pacjenci i ich rodziny, ale też lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, czyli Ci wszyscy, którzy od marca ubiegłego roku, są na pierwszej linii frontu niosąc pomoc i wsparcie chorym i ich rodzinom. Niestety, oni też nie są z żelaza. Wielogodzinne dyżury, obcowanie ze śmiercią i cierpieniem, a także narażenie własnego zdrowia odbija się negatywnie również na nich - podkreśla marszałek Adam Struzik.
- Każdy mówi o sobie, że jest silny, że da radę. Ale naszego organizmu nie da się oszukać. Prędzej czy później praca odbija się na naszym zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Dotyczy to również pracowników medycznych. Przeprowadzone w czasie pandemii badania wskazują jednoznacznie, że poziom lęku i stresu, jest również wśród pracowników medycznych bardzo wysoki. Dlatego musimy im pomóc - dodaje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.