Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Mazovian StartUPolis DemoDay: 30 Polskich startupów prezentuje przełomowe technologie! Miliony na horyzoncie.

Wielkie emocje i technologiczne fajerwerki podczas DemoDay w ramach projektu „Mazovian StartUPolis”! 30 starannie wyselekcjonowanych startupów z całej Polski stanęło przed szansą zaprezentowania swoich rewolucyjnych rozwiązań inwestorom, ekspertom oraz przedstawicielom administracji. Wydarzenie, którego liderem jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji z Radomia, to prawdziwa trampolina dla młodych, innowacyjnych firm.

redakcja
Dzisiaj 09:45
Miliony dla młodych geniuszy
DemoDay Mazovian StartUPolis – tu rodzą się technologie jutra i szanse na wielomilionowe inwestycje.

DemoDay to kulminacyjny moment prestiżowego projektu Platformy Startowej – Centralnego Akceleratora Innowacji „Mazovian StartUPolis”. Inicjatywa, realizowana we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego, przyciągnęła uwagę aż 300 zespołów z całej Polski, które marzyły o rozwinięciu swoich nowatorskich pomysłów. Głównym celem projektu jest stymulowanie innowacyjnej przedsiębiorczości, szczególnie na terenach o niższym potencjale gospodarczym. Co istotne, po raz pierwszy programem objęto Mazowsze Regionalne, otwierając przed nim nowe perspektywy rozwoju.

Znaczenie tej inicjatywy dla regionu podkreśla marszałek Adam Struzik:
– Powstanie Platformy Startowej na Mazowszu to ogromna szansa dla naszego regionu na dalsze wzmacnianie innowacji
i przedsiębiorczości. Mazowsze to miejsce, gdzie rodzą się nowatorskie pomysły i dynamiczne startupy, a takie inicjatywy jak dzisiejsze DemoDay umożliwiają im zaprezentowanie się przed inwestorami i partnerami biznesowymi. To konkretne wsparcie dla młodych firm, które może przełożyć się na rozwój gospodarczy całego regionu.

Projekt „Mazovian StartUPolis” wystartował w kwietniu 2024 roku i już może pochwalić się imponującymi wynikami. W ciągu zaledwie 12 miesięcy, dzięki jego wsparciu, na mapie Polski Wschodniej pojawiło się aż 60 innowacyjnych spółek, z czego aż 50 rozpoczęło działalność na terenie Mazowsza Regionalnego. To dowód na ogromny potencjał drzemiący w lokalnych talentach.

Startupy uczestniczące w programie mogły liczyć na kompleksowe wsparcie. Obejmowało ono nie tylko pomoc merytoryczną
i technologiczną, ale również konkretne wsparcie finansowe w postaci grantów sięgających od 60 do 100 tysięcy złotych na rozwój pomysłu. Uczestnicy mieli także dostęp do usług ekspertów z dziedziny prawa, księgowości, podatków, strategii biznesowej oraz najnowszych technologii. Dodatkowym atutem był dostęp do nowoczesnych laboratoriów oraz możliwość udziału w Berlin Bootcamp – międzynarodowym programie szkoleniowym, który przygotowuje młode firmy do ekspansji na rynki zagraniczne.

Podczas dzisiejszego DemoDay 30 najlepszych startupów poddano ocenie ekspertów. Zakres prezentowanych rozwiązań był niezwykle szeroki i obejmował takie innowacje jak rewolucyjny przesiewacz do proszków polimerowych, zaawansowany technologicznie dron podwodny czy biosensoryczne testy pozwalające na szybkie wykrywanie mikroplastiku, alergenów
i patogenów w żywności. "Poziom prezentowanych dziś pomysłów jest naprawdę wysoki i świadczy o kreatywności polskich przedsiębiorców," można było usłyszeć w kuluarach.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Dwadzieścia najbardziej obiecujących projektów otrzyma rekomendacje
w prestiżowym konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), co otwiera przed nimi drogę do zdobycia nawet 600 tysięcy złotych na dalszy rozwój swoich innowacji. Obecnie w fazie zakładania działalności jest 30 zespołów, a plany są jeszcze bardziej ambitne – do 2027 roku ma powstać kolejnych 90 spółek.

Platforma Startowa – Centralny Akcelerator Innowacji „Mazovian StartUPolis” to dzieło konsorcjum, w skład którego, oprócz lidera – Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji z Radomia, wchodzą tak renomowane instytucje jak Politechnika Warszawska, Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej (StartSmart CEE) oraz Uniwersytet Radomski. Inicjatywę wspiera również kilkunastu innych partnerów, w tym Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie czy KPS Food, co świadczy o szerokim poparciu dla rozwoju innowacji w regionie.

UMWM