Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Jądrowa Noc Muzeów w Różanie! KSOP otwiera fort dla zwiedzających

Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie po raz drugi otworzy swoje bramy dla zwiedzających w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów. To jedyna taka okazja w roku, by zobaczyć, gdzie w Polsce składuje się i przechowuje odpady promieniotwórcze.

redakcja
Dzisiaj 05:30
Atomowa Noc Muzeów! Zobacz, co kryje KSOP
Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie – unikatowy punkt na mapie Nocy Muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów, zaplanowana na dziś (17 maja), przyniesie niezwykłą gratkę dla miłośników nietypowych lokalizacji i historii techniki. Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie, jedyne takie miejsce w Polsce, ponownie uchyli rąbka tajemnicy. Obiekt mieści się na terenie zabytkowego carskiego fortu, wzniesionego na początku XX wieku, co dodaje wizycie historycznego wymiaru. To właśnie tutaj trafiają odpady promieniotwórcze powstające w wyniku produkcji
i stosowania izotopów w medycynie (np. w leczeniu nowotworów czy diagnostyce obrazowej), przemyśle oraz badaniach naukowych.

Zasady zwiedzania dla zarejestrowanych uczestników:

Chociaż możliwość zapisów na tegoroczną edycję Nocy Muzeów w KSOP minęła (zgłoszenia przyjmowano do 14 maja dla obywateli Polski i do 7 maja dla obcokrajowców), osoby, które zdążyły się zarejestrować, powinny pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Wejście na teren składowiska będzie możliwe 17 maja,
w zorganizowanych grupach o godzinach: 18:30, 20:00 oraz 21:30
.

Każdy zarejestrowany uczestnik musi zabrać ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty lub legitymację szkolną), który został podany w zgłoszeniu. Organizatorzy proszą o przybycie na miejsce kwadrans przed planowaną godziną wejścia. Warto również pamiętać, że wstęp na teren KSOP jest możliwy dla dzieci od 7. roku życia, również za okazaniem odpowiedniego dokumentu.

Czym jest ZUOP?

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP) to jedyne w Polsce przedsiębiorstwo uprawnione do postępowania z odpadami promieniotwórczymi. Podlega ono Ministerstwu Przemysłu, a jego główna siedziba mieści się na terenie Ośrodka Jądrowego w Otwocku, w historycznym budynku, gdzie działał pierwszy polski reaktor jądrowy EWA. Wizyta w KSOP to zatem nie tylko okazja do zobaczenia unikatowego składowiska, ale także pośrednio do zetknięcia się z historią polskiej atomistyki.

Dla tych, którym nie udało się zapisać w tym roku, pozostaje śledzenie informacji
o przyszłych edycjach Nocy Muzeów – być może za rok znów pojawi się szansa na zwiedzenie tego fascynującego miejsca.

ZUOP Otwock