Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Chcą ocalić pamięć o bohaterach. Samorząd Mazowsza przeznaczył milion na miejsca pamięci

Zabytkowe kapliczki, historyczne pomniki i nowe miejsca upamiętniające kluczowe postacie – 24 mazowieckie gminy otrzymały wsparcie finansowe na ochronę lokalnego dziedzictwa. Samorząd województwa w ramach trzeciej edycji programu „Mazowsze dla miejsc pamięci” rozdysponował milion złotych, który pomoże ocalić od zapomnienia i stworzyć nowe, ważne dla tożsamości punkty na mapie regionu.

redakcja
Wczoraj 05:30
Milion złotych na pomniki
Dzięki programowi „Mazowsze dla miejsc pamięci” zabytkowe obiekty mają szansę przetrwać dla przyszłych pokoleń.

Ocalić od zapomnienia – renowacje w całym regionie

Większość przyznanych dotacji – przeznaczonych dla 19 beneficjentów – pozwoli na przeprowadzenie pilnych prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych przy już istniejących obiektach. Dzięki wsparciu odnowione zostaną m.in. pomnik św. Rocha w Przasnyszu, zabytkowa kapliczka św. Jana Nepomucena w Kłudziu (powiat lipski), pomnik ku czci pomordowanych nauczycieli w Płocku, pomnik powstańców styczniowych w gminie Głowaczów (powiat kozienicki) czy pomnik ofiar niemieckiego obozu pracy w gminie Sochocin (powiat płoński).

- Potrzebne są konkretne działania, aby zachować pamięć o bohaterach, postaciach i wydarzeniach ważnych w naszej historii. To nasze zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń – mówi marszałek Adam Struzik.

Nowe pomniki na mapie Mazowsza

Program to nie tylko renowacje, ale także tworzenie zupełnie nowych upamiętnień. Dofinansowanie przyznano na budowę pięciu takich obiektów.

Region radomski upamiętni swoich bohaterów

Aż trzy z pięciu nowych miejsc pamięci powstaną w naszym regionie, co świadczy o dużej aktywności lokalnych społeczności. Będą to:

  • Gmina Stromiec (pow. białobrzeski): miejsce pamięci żołnierzy uczestniczących w Bitwie o Monte Cassino.
  • Gmina Zakrzew (pow. radomski): pomnik upamiętniający bohaterkę wojny polsko-bolszewickiej, Teresę Grodzińską.
  • Gmina Klwów (pow. przysuski): pomnik żołnierzy września 1939 r. w miejscowości Dobra Wola.

Pozostałe dwa obiekty powstaną w gminie Zakroczym (miejsce upamiętniające lokalną oświatę) oraz w gminie Lesznowola (miejsce poświęcone Marii Świątkiewicz).

Wsparcie dla lokalnych społeczności

Jak podkreślają inicjatorzy programu, jego celem jest realna pomoc dla gmin i stowarzyszeń, które na co dzień dbają o historyczne dziedzictwo.

- Program, którego trzecią już edycję realizuje sejmik Mazowsza, to nie tylko ochrona istniejących miejsc pamięci, ale także szansa na tworzenie nowych. To forma pomocy lokalnym społecznościom, które chcą uhonorować ważne postacie i okazać im szacunek – uważa Katarzyna Bornowska, przewodnicząca sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

UMWM