Wielbiciele sztuki ogrodowej i historii architektury krajobrazu mają powody do radości! Już wkrótce, dokładnie 11 maja 2025 roku, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze otworzy swoje bramy dla niezwykłej ekspozycji plenerowej zatytułowanej „Świat ogrodów Longina Majdeckiego”. Ta starannie przygotowana wystawa, wypożyczona
z renomowanego Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, jest hołdem dla jednego z najwybitniejszych polskich twórców zielonych przestrzeni.
Wernisaż rozpocznie się punktualnie o godz. 12:30 w malowniczej Oranżerii. Gości powita dr inż. Anna Majdecka-Strzeżek, córka profesora i niestrudzona opiekunka jego spuścizny. Przygotowała ona specjalną prelekcję z prezentacją multimedialną, która przybliży życie i twórczość Longina Majdeckiego.
Po części oficjalnej uczestnicy wernisażu przejdą do głównego miejsca ekspozycji – na ogrodzenie wzdłuż południowej granicy parku. Tam czekać będzie oprowadzanie kuratorskie prowadzone przez Panią Beatę Kańską z Muzeum Łazienki Królewskie. Można się spodziewać, że opowieści kuratorki pozwolą jeszcze głębiej zrozumieć wizję i kunszt profesora. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających aż do 8 czerwca 2025 roku, dając wiele okazji do jej obejrzenia.
Warto przypomnieć, że premierowy pokaz „Świata ogrodów Longina Majdeckiego” miał miejsce 14 lipca 2022 roku w Muzeum Łazienki Królewskie. Był to początek obchodów rocznicowych, upamiętniających 25. rocznicę śmierci profesora (2022) oraz zbliżającą się 100. rocznicę jego urodzin (2025). Inicjatywa ta, realizowana we współpracy z takimi instytucjami jak ICOMOS Polska, Narodowy Instytut Dziedzictwa czy SGGW, ma na celu nie tylko przypomnienie dorobku projektowego, naukowego i dydaktycznego Longina Majdeckiego, ale także ożywienie debaty na temat ochrony
i znaczenia krajobrazu kulturowego oraz zabytkowych założeń ogrodowych. Doskonałymi przykładami takich miejsc są zarówno Łazienki Królewskie, jak i samo Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
Na ekspozycję złożyły się cenne materiały muzealne oraz unikatowe zbiory prywatne, pieczołowicie przechowywane przez dr inż. Annę Majdecką-Strzeżek. Co ciekawe, digitalizacja prywatnych archiwów profesora została przeprowadzona w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, co pozwoliło na zachowanie tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.