W otwartym we wtorek 28 maja laboratorium będą sprawdzane nowe technologie związane tym razem z "załogowcami".
- Posiadamy tu platformy do badań w locie, specjalnie wyposażone i ze specjalnym sprzętem, dzięki temu będziemy mogli tu przeprowadzać różne ciekawe badania. To dotyczy również układów, które są później wykorzystywane w lotnictwie bezzałogowym, ale trzeba je najpierw w powietrzu sprawdzić bo przecież nikt nie ośmieli się puścić czegoś niesprawdzonego ludziom nad głowami. Dopóki ktoś jest w środku to i my czujemy się bezpieczniej, nawet jak jesteśmy w kaskach - powiedział Radio Rekord Mazowsze prof. Robert Głębocki z Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej Politechniki Warszawskiej.
Politechnika Warszawska od lat podąża za najnowszymi technologiami.
- Technologie lotnicze i kosmiczne są w tej chwili niezwykle potrzebne i rozwijają się bardzo dynamicznie z różnych powodów. Techniki dronowe niestety także z powodów militarnych. Prowadziliśmy badania nad tzw. małym lotnictwem czyli nad dronami już dużo wcześniej. Staramy się je rozwijać, a do tego jest potrzebny poligon doświadczalny taki jak ten, który powstał tutaj - wyjaśniał prof. Krzysztof Zaręba, rektor Politechniki Warszawskiej i zarazem kierownik Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych w Sierakowie.
Na uroczystości był obecny Bronisław Komorowski, były prezydent RP, który jest też honorowym obywatelem przasnyskiego aeroklubu.
- Cieszę się, że aeroklub razem z lotniskiem się rozwija i że Przasnysz prezentuje ambicje typu lotniczego. Jest taka anegdota o mamusi, która tak się martwiła o syna pilota, że zawsze mu mówiła: lataj synku nisko i powoli, co było prawie że gwarancją katastrofy, więc ja się cieszę, że Przasnysz prezentuje inną zupełnie filozofię, że lata wysoko i szybko. To jest droga do sukcesu - mówił nam prezydent.
A jednym z największych sukcesów ośrodka jest dwumiejscowa i dwusilnikowa elektryczna platforma badawcza, która powstała na bazie szybowca akrobacyjnego. Daje ona naukowcom szerokie pole do popisu jeśli chodzi o przeprowadzanie różnego typu badań.
- Ta platforma to w tej chwili takie "top" jeśli chodzi o rozwiązania konstrukcyjne, technologiczne jak i zakres prób i badań, które chcemy na niej realizować. To jest platforma wielosilnikowa. Wszelkie konfiguracje typu jeden silnik chodzący, drugi silnik chodzący czy oba razem, ale też problem ładowania i rozładowania to jest szeroki program badawczy, który chcemy w tym ośrodku przeprowadzić - tłumaczył mgr inż. Wojciech Frączek, pracownik naukowo - badawczy Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej Politechniki Warszawskiej.
W laboratorium będą pracować naukowcy z Politechniki Warszawskiej, ale w planach jest też włączenie do badań studentów i młodzieży z techników.
- Zamierzamy na początku rozpocząć od grupy delegowanych pracowników, których dyscypliny naukowe są bardzo bliskie zagadnieniom naukowym, które tutaj mają być rozwijane, chodzi tu zwłaszcza o projekty dronów. Następnie zamierzamy włączyć do prac badawczych grupy studentów starszych lat, doktoranci są naszymi partnerami w badaniach w sposób naturalny. Plan jest też taki żeby w działalność tego ośrodka włączyć młodzież ze starszych roczników z techników. Ten ośrodek ma z jednej strony aspekt naukowy, a z drugiej służy upowszechnianiu lotnictwa i współpracy z samorządem lokalnym - dodał prof. Janusz Frączek, dziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej
Na rozwój ośrodka samorząd Mazowsza przekazał 25 milionów złotych.
- To laboratorium ma znaczenie nie tylko dla Mazowsza, ale dla całej Polski. Wsparliśmy powstanie tego ośrodka w ramach środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dziś jest ukoronowanie tego projektu. Jestem bardzo zadowolony, że to tak wygląda. To bardzo ważny ośrodek Politechniki Warszawskiej i de facto taki rodzaj poligonu badawczego laboratoriów poświęconych technologiom lotniczym i kosmicznym - mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
W Sierakowie otwarto jedno z kilku nowych laboratoriów, pozostałe znajdują się na Politechnice Warszawskiej. Ich oficjalne otwarcie ma się odbyć we wrześniu.
Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych pod Przasnyszem działa od 2022 roku.