Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Poświąteczne problemy żołądkowe

Często po świętach pozostaje nam przykra pamiątka - wzdęcia, zaparcia albo biegunka, zgaga, ociężałość i zmęczenie spowodowane przejedzeniem.

redakcja
2024-04-02 16:31
Przykre pamiątki po świętach

A tyle było postanowień... nie będę tak dużo jadł, spróbuję wszystkiego, ale tylko symbolicznie, będę uważał z tłustymi potrawami i słodkościami. Obiecanki-cacanki, bo jak tu nie zjeść żurku z kiełbasą, jaj w majonezie, pieczonych wędlin, smażonego mięsa czy pysznych ciast: babki i mazurka. Dużo tego było, a teraz boli brzuch. Jak przywrócić prawidłowe trawienie pokarmu i uwolnić się od problemów układu pokarmowego?

Zaburzenia trawienne to bardzo męcząca dolegliwość. Bardzo nieprzyjemnym problemem mogą być zaparcia. Na tę przypadłość pomoże nam wywar z suszonych śliwek. Owoce te przyspieszają metabolizm, oczyszczają jelita, poprawiają trawienie oraz hamują wchłanianie cukrów i cholesterolu. Wrzucamy kilka śliwek do przegotowanej, ale chłodnej wody. Teraz musimy odczekać kilka godzin, aż rozmiękną. Owoce możemy zjeść, a napój wypić - najlepiej na czczo. Alternatywą dla śliwek jest surowa kiszona kapusta lub kefir.

Innym problemem jest biegunka. W tym przypadku może pomóc zupa krem przygotowana z marchwi i ziemniaków. Przepis jest prosty. Należy bardzo drobno pokroić dwa ziemniaki i marchewkę. Następnie w szklance wody (250 ml) gotujemy je przez ok. 20 minut. Warzywa miksujemy. Całość możemy lekko posolić tuż przed podaniem. Ciepła zupa powinna zahamować biegunkę. Zbawienne działanie ma też napar z suszonych jagód. Łyżeczkę tych owoców zalewamy szklanką gorącej wody i przykrywamy. Po 15 minutach herbata jest już gotowa. Należy ją pić kilka razy dziennie. Oprócz powyższych doskonały na biegunkę jest też węgiel leczniczy.

Częstym objawem świątecznego obżarstwa jest niestrawność i związany z nią ból brzucha. Pojawią się przy tym: uczucie przepełnienia i mdłości. Powinniśmy wtedy pić dużo wody niegazowanej, pomogą również napary z dziurawca, mięty lub rumianku. Na problemy trawienne dobrze zrobi jednodniowa głodówka, która pozwoli na oczyszczenie organizmu.

Wyjątkowo męczącym problemem układu pokarmowego jest zgaga. Dolegliwości te załagodzi napar z siemienia lnianego. To stary i sprawdzony sposób. Wystarczy łyżeczkę nasion zagotować w pół szklanki wody i odstawić na noc. Tak przygotowany napój należy pić na czczo przez 7 dni. W razie potrzeby kurację można powtórzyć. Innym sposobem jest napar z kwiatu lipy. Ma on dobroczynny wpływ na pracę żołądka. Należy jedną łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku. Odstawić pod przykryciem na kilka minut. Ciepły napar pić trzy razy dziennie, przed posiłkami.

 
Jeśli jednak powyższe objawy utrzymują się, a ból nie ustępuje, to należy udać się do lekarza. Nieleczone choroby układu pokarmowego mogą doprowadzić nawet do zmian nowotworowych.


fot: Pixabay