Diagnozie na wczesnym etapie rozwoju choroby sprzyja regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Te kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50-69 lat, które wykonywały mammografię co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25-30 proc.
Prowadzony przez NFZ Program profilaktyki raka piersi realizowany jest w trybie ambulatoryjnym i w trybie mobilnym (mammobusy). Adresowany jest do kobiet w wieku 45-74 lat, które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy.
Mammografia jest bezpłatna i nie wymaga skierowania.
Kobieta może się zgłosić na badanie sama lub po otrzymaniu zaproszenia. Jeśli takowe miało miejsce,
na badanie należy przynieść zdjęcia mammograficzne z poprzedniego screeningu w celu porównania.
Badanie obejmuje wykonanie dwóch zdjęć każdej piersi oraz opis. Wydanie wyniku powinno nastąpić
w ciągu 15 dni roboczych od wykonania mammografii.
Jak przebiega badanie w mammobusie? Ten film pokazuje przebieg wizyty krok po kroku:
https://www.youtube.com/watch?v=t94s1G_ZdIo
W przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań, lekarz kieruje pacjentkę do etapu pogłębionej diagnostyki i informuje kobietę, gdzie takie badania są wykonywane.
- Mieszkanki Mazowsza coraz chętniej wykonują mammografię – mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji mazowieckiego NFZ. - Do etapu podstawowego programu profilaktycznego w 2023 r. zgłosiło się 153 tys. pań, w tym ponad 68 tys. zdecydowało się na badanie w mammobusie. W roku ubiegłym mammografię w ramach programu zrobiło na Mazowszu ponad 191 tys. kobiet, w tym 88 tys. przebadało się w pracowni mobilnej – dodaje.
Wraz z liczbą przebadanych pacjentek rośnie liczba pań skierowanych do etapu diagnostyki pogłębionej. Dwa lata temu było ich niemal 6,5 tys., rok temu o 2 tys. więcej.