Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Kontrakt na wykorzystanie psa GPR K9 w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej podpisany

Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk dr Paweł Lech, podpisał kontrakt na wykorzystanie psa Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K9 (GPR K9) w działaniach Sił Zbrojnych.

redakcja
2024-11-18 07:10
Pies ratownik w wojsku - na kontrakcie
Grom – pierwszy zakontraktowany pies Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej 5MBOT – gotowy do akcji

To kluczowy krok w rozwoju zdolności Brygady w zakresie wsparcia poszukiwawczo-ratowniczego oraz ścisłej współpracy z innymi służbami ratowniczymi.

Nowy etap dla GPR K9

Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej liczy obecnie 10 doświadczonych żołnierzy, w tym dowódców, nawigatorów, planistów oraz przewodników z psami specjalizującymi się w działaniach ratowniczych. Kontrakt podpisany przez płk. dr. Pawła Lecha to istotny krok naprzód, otwierający nowe możliwości dla grupy i umożliwiający jej rozwój w służbie Sił Zbrojnych.

Pierwszym zakontraktowanym czworonogiem w strukturach GPR K9 jest pies o imieniu Grom. To niezwykle utalentowany pies, który zdał egzamin terenowy klasy "0" w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Ten etap jest zgodny z wymaganiami określonymi przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i przygotowuje Groma do dalszej certyfikacji.

W najbliższej przyszłości Grom przystąpi do egzaminu terenowego klasy "1", który otworzy mu drogę do udziału w rzeczywistych akcjach poszukiwawczo-ratowniczych. Jego umiejętności będą niezwykle pomocne nie tylko w czasie pokoju – kiedy GPR K9 wspiera służby w poszukiwaniach osób zaginionych – ale także podczas konfliktów, kiedy wykrywanie grup dywersyjnych przeciwnika i poszukiwanie utraconego personelu wojskowego może być kluczowe.

Cenny krok dla wojska i służb ratowniczych

Podpisanie kontraktu na wykorzystanie Groma to dopiero początek – grupa K9 rozwija swoje zdolności i ma ambicje stać się cennym wsparciem zarówno dla działań poszukiwawczo-ratowniczych Sił Zbrojnych, jak i służb cywilnych. Współpraca na linii wojskowo-cywilnej jest kluczowa dla zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa i skuteczności akcji ratowniczych.

 

5 MBOT, fot. WOT