Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

Honorowy Obywatel Miasta Ciechanów - prof. Jerzy Bralczyk

Profesor Jerzy Bralczyk został dziś uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Ciechanów

Redakcja
2023-11-30 11:40
W tym gronie jest nawet Marszałek Piłsudski
22 Zdjęć

Dzisiaj (30.11) w Urzędzie Miasta Ciechanów został po raz 12 przyznany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Ciechanów. Do grona wyróżnionych tym zaszczytem dołączył znany i ceniony profesor Jerzy Bralczyk.

Jerzy Bralczyk to wybitny polski językoznawca, profesor nauk humanistycznych oraz polonista, specjalizujący się w analizie języka używanego w mediach, reklamie i polityce. Jego działalność obejmuje także popularyzację wiedzy na temat języka. Przez wiele lat pełnił funkcję członka prezydium oraz wiceprzewodniczącego Rady Języka Polskiego. Jego wykłady odbywały się na różnych uniwersytetach, w tym na Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja), Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

- Od wielu lat głośno mówi z dumą, o tym że jest Ciechanowianinem. Promuje nasze miasto, występuje w naszych kampaniach reklamowych i przychodzi na wydarzenia, które organizujemy (...) Pan profesor jest osobą niezwykle serdeczną, życzliwą, otwartą, ale też ma wspaniałe poczucie humoru (...) kiedy wręczaliśmy mu tytuł Honorowego Obywatela, co chwilę uśmiechaliśmy się od ucha do ucha, bo Pan profesor w sposób bardzo dowcipny opisuje rzeczywistość, można powiedzieć bawi się słowem, i to jest niezwykle piękne - powiedział Krzysztof Kosiński Prezydent Ciechanowa. 

 Profesor przyszedł na świat 23 maja 1947 roku w Ciechanowie. Edukację rozpoczął w I Liceum Ogólnokształcącym im. Z. Krasińskiego, które ukończył. W 1973 roku zdobył stopień doktora, a w 1986 roku habilitował się. Tytuł profesora otrzymał w 2000 roku.

Jest autorem wielu słowników i publikacji z zakresu wiedzy o języku, m.in.: „O języku polskiej propagandy politycznej lat siedemdziesiątych", „Przestrogi i porady językowe dla dziennikarzy", „Język na sprzedaż", „Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka", „O języku polskiej polityki lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych". Ostatnie publikacje: „Pokochawszy. O miłości w języku”, „Zwierzyniec”, „Do domu!!!”, „Porzekadła”. Pisze również felietony dla licznych pism, m.in. dla miesięcznika „Wiedza i Życie”. Układa lub prowadzi różne ogólnopolskie i regionalne dyktanda. W TVP Polonia prowadził cotygodniowy program „Mówi się”, w TVN Lingua audycję „Na słówko”, w Polskim Radiu audycję „Słowo o słowie”.

Ma na swoim koncie wiele odznaczeń, są to Złoty Krzyż Zasługi (1988 r.), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1998 r.), Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013: r.). W 2020 roku został Laureatem Złotego artKciuka na Interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd.

Profesor udzielił swojego patronatu cyklicznemu wydarzeniu zorganizowanemu przez Urząd Miasta Ciechanów oraz szkołę STO, zatytułowanemu „Ciechanowskie Dyktando o Pióro Profesora Jerzego Bralczyka”. Jego wizerunek jest wykorzystywany przez miasto w różnych inicjatywach promocyjnych, włączając w to obecność w lokalnej edycji popularnej gry „Monopoly” oraz obecność w oficjalnych materiałach promocyjnych. Sam profesor, w trakcie udzielanych wywiadów, podkreśla jak bardzo związany jest z Ciechanowem.

- Tego rodzaju zaszczyty, myślę, że każdego by w pewien rodzaj zakłopotania wprawiły. Jestem bardzo związany, czuje się  związany z Ciechanowem, więc jestem z Ciechanowem i ziemią ciechanowską, i to jest dla mnie bardzo ważne.  Jestem z rodziny nauczycielskiej, moi przodkowie, dalecy nawet, byli w okolicach Ciechanowa nauczycielami (...) bardzo się cieszę, że Ciechanów staje się miastem nowoczesnym. Bywam tu i myślę, że to, że ten tytuł otrzymałem, nawet bardziej formalne związki moje z Ciechanowem zacieśni, bo osobiste są i tak silne - powiedział profesor Jerzy Bralczyk. 

 Przyznanie tytułu honorowego obywatela miastu to zazwyczaj zaszczytne wyróżnienie, które ma na celu uhonorowanie osób, które wniosły istotny wkład w rozwój, promocję, czy dobrobyt danego miejsca. Tytuł ten jest formą publicznego uznania i podziękowania za szczególne zasługi wobec społeczności lokalnej lub całego miasta.

Źródło: UM Ciechanów Fot: Własne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22