Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu Radio Rekord onair Radio Rekord onair
ReklamaCentrum Ruchu Eskulap

Miasto zwróci mieszkańcom nadpłacony podatek, gdy tylko samo dostanie pieniądze ze Skarbu Państwa - zapowiada prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński

Miasto Ciechanów, które wygrało sprawę w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, walczyło o zwrot podatku VAT dla mieszkańców, którzy zainwestowali w odnawialne źródła energii. Prezydent miasta, Krzysztof Kosiński, podkreślił, że ta wygrana to precedens w skali kraju, co daje możliwość innym samorządom, które zrealizowały podobne projekty, do wystąpienia z wnioskiem o zwrot podatku VAT dla swoich mieszkańców.
Miasto zwróci mieszkańcom nadpłacony podatek, gdy tylko samo dostanie pieniądze ze Skarbu Państwa - zapowiada prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński

Zwrot podatku VAT dla mieszkańców Ciechanowa staje się powoli się faktem dzięki wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyniku tej decyzji, Urząd Skarbowy będzie musiał zwrócić mieszkańcom miasta 23% VAT-u, który był naliczony na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii.

W rozmowie z dziennikarzem Radia Rekord Mazowsze i portalu CoZaDzień, prezydent miasta Krzysztof Kosiński wyjaśnił, że to około 200 mieszkańców Ciechanowa, którzy brali udział w projekcie i zostali zobowiązani do zapłaty podatku VAT przez Urząd Skarbowy. Jednak, miasto od początku było przekonane, że ten podatek nie powinien być pobierany. W związku z tym, postanowiono podjąć walkę w sądzie.

Tutaj mieliśmy taką sytuację, gdzie organ podatkowy popatrzył tylko na interes budżetu państwa, a powinien kierować się interesem mieszkańca tego konkretnego obywatela, który inwestuje swoje prywatne pieniądze poprzez wkład własny do danej inwestycji w odnawialne źródła energii, czyli coś, co ma też prowadzić do zmniejszenia zużycia tej energii sieciowej, wytwarzanej głównie z węgla w Polsce. A jeszcze organ podatkowy próbuje zyskać na tym i dołożyć te 23% VAT-u - podkreślił prezydent Krzysztof Kosiński.

Sprawa doszła aż do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, gdzie miasto ostatecznie odniosło zwycięstwo.

- Instytucja, jaką jest Trybunał Sprawiedliwości, powiedziała, że nie, tego VAT-u nie ma. I rzeczywiście teraz czekamy na takie potwierdzenie tego wyroku w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego - dodał Kosiński

Prezydent podkreślił, że wyrok Trybunału jest ważny nie tylko dla mieszkańców Ciechanowa, ale także dla innych samorządów w Polsce, które realizowały podobne projekty.

To precedensowy wyrok, który pokazuje, że instytucje europejskie potrafią bronić swoich obywateli przed organami państwa, które zbyt restrykcyjnie podchodzą do interpretacji przepisów.

Teraz miasto będzie zabiegać o zwrot środków z Urzędu Skarbowego na swoje konto, a następnie odda je mieszkańcom, którzy uczestniczyli w projekcie. To ważny krok dla mieszkańców Ciechanowa, którzy zdecydowali się zainwestować swoje prywatne pieniądze w projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki temu precedensowi, inne samorządy w Polsce będą miały możliwość odzyskania VAT-u dla swoich mieszkańców, którzy również inwestowali w odnawialne źródła energii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama