Radio Rekord onair
Radio Rekord 88,7 FM

9 listopada – Międzynarodowy Dzień Adopcji na Mazowszu

Światowy Dzień Adopcji. Dziś wojewódzkie ośrodki adopcyjne w Ciechanowie, Ostrołęce, Radomiu mają dzień otwarty, podczas którego można dowiedzieć się więcej o tej drodze do rodzicielstwa

Małgorzata Gburzyńska
2023-11-09 07:06

9 listopada to dzień, który warto zaznaczyć w kalendarzu, zwłaszcza jeśli interesuje cię temat adopcji na Mazowszu. Ośrodki adopcyjne w Ciechanowie, Ostrołęce, Radomiu otwierają swoje drzwi, aby dać szansę dowiedzenia się więcej o procesie adopcji i uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące tej drogi do rodzicielstwa.

W ostatnich latach liczba adopcji w województwie mazowieckim nieco spadła, ale w 2023 roku już 151 dzieci znalazło nowe rodziny. To przypomina nam, że cały proces adopcyjny opiera się przede wszystkim na potrzebach dzieci. 

– Światowy Dzień Adopcji to dobry moment, by uświadamiać, czym jest sam proces, ale też obalać mity i przekłamania na jej temat. To przecież ważny proces tworzenia się rodziny, w którym istotne są obie strony: dziecko i kandydaci na rodziców. Trzeba mieć na względzie ich potrzeby i możliwości, pamiętać, że potrzebny jest czas, by się do adopcji przygotować. W tym wszystkim i dziecko, i potencjalni rodzice mogą liczyć na wsparcie mnóstwa osób pracujących w ośrodkach, które do adopcji przygotowują – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Ośrodki adopcyjne organizują dni otwarte. Oddział Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego w Radomiu (ul. Mokra 2) ma dziś Dzień Otwarty, w ramach którego w godzinach 8:00 – 15:00 będzie można uzyskać podstawowe informacje o adopcji, szkoleniach i procesie przygotowania do tej procedury. 

Można przyjść dziś także do oddziału w Ciechanowie (ul. Orylska 3a) w godz. 8:00 – 16:00 i w Ostrołęce (ul. Piłsudskiego 38) w godz. 9.00-14.00. Oddział w Płocku zaplanował specjalny dzień na 15 listopada – wtedy pracownicy ośrodka będą do dyspozycji w godzinach 7:30-18:00.

Udział w tych dniach otwartych nie wymaga wcześniejszej rejestracji i jest w pełni bezpłatny. Takie inicjatywy to także dobra okazja do uczestnictwa w szkoleniach dla kandydatów na rodziców adopcyjnych. 

Co do samej adopcji, 2023 rok może być dobrym momentem. Zmiany w przepisach, które weszły w życie od lutego tego roku, mają na celu uproszczenie procedur adopcyjnych i zwiększenie szans na znalezienie rodzin dla starszych dzieci objętych obowiązkiem szkolnym.

– Częste skojarzenia osób myślących o adopcji to żmudność procedur. Tymczasem realia są takie, że większość dzieci przebywających w pieczy zastępczej nie jest zgłaszana do adopcji z powodu nieuregulowanej sytuacji prawnej i może zostać umieszczona wyłącznie w rodzinach zastępczych, umożliwiających kontakt z rodzicami biologicznymi. Poza tym większość dzieci czekających na adopcję to dzieci starsze albo ze znacznymi niepełnosprawnościami - wyjaśnia Bożena Sawicka, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego.

Dodatkowo, od marca procedury adopcyjne mogą być prowadzone przez system teleinformatyczny "Adopcja", co może przyspieszyć cały proces.

Światowy Dzień Adopcji, obchodzony od 2014 roku, to nie tylko okazja do solidaryzowania się z rodzinami adopcyjnymi poprzez "uśmiechniętą dłoń", ale także czas na rozmowy na temat adopcji, przedstawienie faktów i obalenie mitów.

W ciągu lat na Mazowszu przeprowadzono ponad 5,6 tysiąca adopcji, a ośrodki adopcyjne, zarówno publiczne, jak i prowadzone przez organizacje pozarządowe, angażują się w pomoc kandydatom na rodziców adopcyjnych. Proces adopcyjny jest bezpłatny, ale wymaga czasu i zaangażowania.

Adresy ośrodków można znaleźć na stronie: https://mcps.com.pl/piecza-zastepcza/adopcja-osrodki-adopcyjne/

Tak więc, jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad adopcją, Światowy Dzień Adopcji to doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej i być może zacząć nowy, piękny etap w życiu.

Źródło. MCPS /Fot. Pixabay